[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
www.tolkien.rs • Pogledaj temu - Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Koje ste čitali i šta biste preporučili

Moderatori: High Duke, rinsvind

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod Opus u Sre Dec 29, 2010 11:39 am

ti ih rasporedi kako mislis da treba vidim da si dokona a lan se tesko nabavi

sta mislis da je gore nedostatak interpunkcije ili ispadati mirodjija u svakoj corbi i ostavljati utisak kako samo zakeras zakeras zakeras

na krstarici pet godina nikom nije smetalo a kome ovde smeta neka dodaje znake u mislima po potrebi ima uzor koji si lepo otkucala

bolje bi bilo da savetujes eitain kako pomazes i onom sto mu stilos objavljuje knjigu to si radila ti i par ljudi covek bi trebao da bude srecan i da vam se zahvali u knjizi
Član
Član
 
Postovi: 170
Pridružio se: Uto Dec 28, 2010 7:42 pm

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod S u Sre Dec 29, 2010 11:48 am

There is a crack in everything, that's how the light gets in

Blog "Protiv negativnog"
www.stefandjukic.com
Kolumna - Opijumski ratovi
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 3393
Pridružio se: Ned Jan 13, 2002 9:32 pm
Lokacija: Bar

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod alcesta u Sre Dec 29, 2010 4:34 pm

Ja obožavam Pekića, ali Zlatno runo sam od početka ostavila za penziju, pre toga nema šanse da ga načnem. :) Ipak, Argonautika, koja mu dođe neki nepovezani prikvel Runa, može da se čita posebno i još je jedan primer odlične fantastike, posebno za ljubitelje grčke mitologije. :D
Za ljubitelje SF-a tu je i Pekićeva Atlantida sa dodatkom 1999. :)

I taman kad sam već tu da poželim dobrodošlicu novim članovima. :D
What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod dkdnt u Sre Dec 29, 2010 9:28 pm

@S
More, da se nosiš :p

Nema 100k, ima negde oko 7k, manje više. Zavisi od izdanja. A ovo novo ništa ne valja, jer nema ni rodoslova, ni one fine mape (koja je u prosvetinom izdanju bila i neispravna, ako se ne varam, al je bar postojala). Ja sam stao na šestom delu. Pre toga mi je trebalo nekoliko godina da sa 4og pređem na 5i deo. A onda sam ga progutao u bukvalno jednom dahu. A pošto se čitanje oteglo preko dosta godina, kad završim ima ponovo da uzmem da ga čitam. Valjda pre penzije. Penzija mu je ionako već kasno da se Runo čita, jer je greota sve ono ne znati tokom života. Ili možda nije. Možda sam ja zato nadžak baba. Ko zna.

Pekića često porede sa Prustom, al to je samo zbog opusa i obima dela. Prust je, rekao bih, dosta intimniji, ličniji, bliži ljudima, dok je Pekić načelan, filozofski, diskurzivan. Njegovi likovi nisu ljudi, nego govornici ili mediji raznihi ideja, koje Pekić suočava, prikazuje u novim kontekstima, vadeći ih iz istorijskih špajza u kojima su čamile. Zbog tog istorijskog i političkog akcenta, Pekić je, možda, bliži muškarcima, istoričarima i politikolozima konzervativnijeg kova, iako su njegovi književni svetovi, sve samo ne zastareli ili neženstveni.

Da, ovo što sam napisao ću sigurno nekad iskoristiti u enkom akademskom kontekstu ^^

@MArgi
Argonautika? Šta to beše? Argonautika Zlatnog runa? Stao mi Bozak :)
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 3722
Pridružio se: Ned Avg 28, 2005 12:03 am

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod alcesta u Sre Dec 29, 2010 10:22 pm

What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod High Duke u Čet Dec 30, 2010 2:29 pm

Let your blows fall because faith is my shield and valor is my sword

A knight is sworn to valour
His hearth know only virtue
His blade defends the helpless
His might upholds the weak
His words speak only truth
His wrath undoes the wicked
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 3638
Pridružio se: Pet Jul 05, 2002 10:32 am
Lokacija: Beograd

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod Opus u Pet Dec 31, 2010 7:02 am

Član
Član
 
Postovi: 170
Pridružio se: Uto Dec 28, 2010 7:42 pm

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod dkdnt u Pet Dec 31, 2010 8:06 pm

Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 3722
Pridružio se: Ned Avg 28, 2005 12:03 am

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod DevouredSoul u Ned Jan 02, 2011 1:34 pm

...a grlo luta britvom...
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 3406
Pridružio se: Sre Mar 26, 2003 10:17 pm
Lokacija: Zemun

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod Glowin u Čet Jan 13, 2011 12:27 am

Definiši "Srbi" :p

Da li su to Srbi u etničkom smislu, oni koji se tako nacionalno izjašnjavaju, ili oni koju su rođeni na teritoriji Srbije, ili vuku korene odavde :P ?

Iskreno ne mogu se složiti sa OT, jer sem Tešićevog Kosingasa nisam pročitao nijedan domaći EF (shame on me). Zato ako neko može da mi preporuči neki baš dobri domaći EF koji je baš fantasy, a ne istovremeno i nešto drugo (tipa SF ili horor ili tako nešto), kao i da mi kaže gde ga mogu kupiti - to bih znao ceniti :da:
~ Neka im njihov Raj, ja kada umrem hoću da odem u Srednju Zemlju

~ Džordž Martin
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Mar 25, 2010 12:09 am

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod dkdnt u Čet Jan 13, 2011 12:55 am

Lol, ladno sam napisao hronologija umesto hronika :genije: ::S::

@Stsh
Porede ih ne po tome što su slično pisali (koliko si i sama videla stil im je dosta različit), niti zato što su napisali podjednak broj dela (Pekić je napisao mnogo više, i od naših vrednih pisaca je najplodonosniji). Mislim da je najbolje reći da ih porede zbog obima ideje. Kažeš da Prust postavlja pitanja o umetnosti, postajanju umetnika, da sagledava francusko društvo, etc? Čini mi se da je to kao i kod Pekića jedna široka perspektiva. Neko reče da su slični zbog umetničke ambicije koja ih je vodila. Biće da je to to.

Sa druge strane Pekića u Zlatnom runu nema, a ni u drugim svojim delima njegovo autorstvo nije... hm... pa, lično. Njegovi komentari i misli su uvek tu, ali ne asociraju na Pekićevo životno iskustvo (osim kad piše o komunistima, gde se primećuje pečat iz mladosti) već prizilaze iz samog Dela, njegove filozofije i života. Mislim da je Prust potpuno suprotan, a brdo psihoanalitičkih analiza njegovog dela me nekako u to uverava. Rečju, iz Prustovog Dela se da naslutiti da je Prust izmučen seksualnošću, da je bio privržen majci i da je mogao mlad umreti, dok u Pekićevom delu slabo šta možemo saznati o samom Pekiću (izuzetak su biografska dela (:dah:), ali i u njima lično i vlastito brzo nestaje i postaje "cajtgajstno"). O istom trošku, Pekić je mogao biti i francuski boem, ruski disident ili britanski plemić. Naravno, kada je reč o delima u kojima mu je tema domaća, Pekić je očigledno ovdašnji, ali je teško zaključiti da li je monarhista, kvazinacionalista, razočarani komunista, liberal ili nešto peto. Osim, naravno, da je cinik. :wuv:
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 3722
Pridružio se: Ned Avg 28, 2005 12:03 am

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod Matori u Sre Feb 08, 2012 7:34 pm

Pola postova nisam procitao. Imao sam iskrenu zelju al video sam ogromne kolicine pljuvanja itd tako da me to ne zanima preterano. Gomila pisaca je pisala i pise fantastiku kod nas. A kad kazemo fantastika moramo imati siroke vidike jer fantastika podrazumeva mnogo toga. Nego procitao sam 2. deo Kosingasa pre neki dan i cela prica mi je drzala paznju,povremeno me nasmejala i kako je odmicala sve vise i vise mi se svidela. Lepo je covek uspeo da poveze mitologiju,istoriju,svoju mastu i da napravi ne tako losu papazjaniju od svega toga. A ima i maca i magije koliko hocete.Ime knjige Kosingas Red zmaja, i Kosingas Bezdanj pisac je Aleksandar Tesic.
"...Ako mozes da sanjaris a da snovi ne ovladaju tobom, ako mozes da mastas a da ti mastanje ne bude cilj... Ako mozes da ispunis jedan nezaboravni minut sadrzajem koji traje sezdeset sekundi-tvoja je zemlja i sve na njoj,i, iznad svega,bices covek,sine moj!"

Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 106
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 9:35 pm
Lokacija: Uzice

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod Opus u Sre Feb 15, 2012 10:09 am

Ако може овде да се пита. Чуо сам да је издавачка кућа која је радила престала са издавањем Фантастичне библиотеке. Ако не знате по имену, то су ова издања домаћих аутора, уске беле књигице. Занима ме да ли је то истина.

Било би добро да излази Знак Сагите. Они су имали редовне конкурсе за домаће ауторе. Мислим са простора Југославије. Кнежевић је и открио доста наших писаца. Што преко конкурса а што у Лазару Комарчићу.

А ево су и Евро Ђунти и Чаробна књига објавили дела фантазије и страве домаћих аутора, мимо Лагуне. Штета што нам тржиште растура СЕК-а и овако се не купују књиге а ови подухвати требају подршку и признање.
Član
Član
 
Postovi: 170
Pridružio se: Uto Dec 28, 2010 7:42 pm

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod Perin u Sre Feb 22, 2012 5:05 pm

Fantastična Biblioteka kao edicija jeste ugašena, ali se nastavlja sa objavljivanjem domaćih autora. Relativno skoro je Boban objavio knjigu "30. februar" od Jelene Đurović. Takođe, napravio je i ediciju PARADOX u kojoj je počeo da objavljuje teorijske radove. Tu su objavljeni OKVIR I RETROSPEKTIVA od Normana Spinrada (priredila Lidija Beatović) i MIT I TEHNOLOGIJA RODŽERA ZELAZNIJA od Mladena Jakovljevića.

A što se časopisa Znak Sagite tiče, takođe je ponovo počeo da izlazi. Izašli su za kratko vreme brojevi.... 17,18 i skoro je izašao broj 19.
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod Sin_Nanna u Sre Feb 22, 2012 5:54 pm

Da i ja kažem nešto. I ja sam u početku bio dosta skeptičan po pitanju domaće fantastike, ali su me Borislav Pekić i Milorad Pavić ubedili u suprotno. Prvenstveno Pavić koji svojim prepoznatiljivim stilom dočarava tu magiju, dok Pekić genijalno kombinuje elemente trilera, horora i fantastike u svojim delima (Besnilo, Atlantida, 1999). Od domaćih pisaca koje vredi pročitati bih izdvojio Skrobonju, Kneževića, Živkovića kao uvod u našu fantastiku. Meni ni Dejan Stojiljković nije loš. Jedva čekam njegove Duge noći i crne zastave.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 83
Pridružio se: Ned Feb 12, 2012 9:58 pm
Lokacija: Niš

PrethodniSledeća

Povratak na Fantasy knjige

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju

cron