[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 379: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
www.tolkien.rs • Pogledaj temu - Svijetlo oružje

Svijetlo oružje

Maštovite priče naših članova

Moderator: Earvena

 Svijetlo oružje

Postod muvoser u Pon Avg 23, 2010 12:53 pm

Zdravo!
Zovem se Mia, imam 17god, i ovo je moj prvi post na ovom forumu. Ili bilo kom forumu, uopšte.
Volim da čitam i pokušavam da (kao) pišem, i do sad sam dobijala samo najljepše komplimente za moje škrabotine (od porodice i najužih prijatelja, naravno). Upravo zbog toga me evo ovdje, sa nadom da ću dobiti koju konstruktivnu kritiku. Neću da smaram dugačkim tekstovima, jer, koliko sam shvatila, niko to ne čita.
I tako:


Ledeni odsjaj presvijetlog mi lika u čeliku kojim vitlam ne bih li satro neprijatelje svoje, pustio ključalu krv koja razjedabezgrešnu površ mača mog. Umrite bez sinova! O bezdušnici, o nakotu sjenke, siva djeco beznađa i čežnje, oholi ljubavnici mržnje, o otrovu što gasiš plavu krv!
Plešući iz stava u stav svijetlo oružje plete mrtvački pokrov nad neprijateljima i sječe oklope i kosti, čiji su ostaci ruševine koje će nadživjeti sva imena i sve legende! Meso se razdvaja pod oštricom kao voda, i jednako se brzo spaja i stojim vječno pred protivnicima svojim u raskalašnoj i vulgarnoj igri opstanka, mog i tvog, o Svijetlosti, a hodanje po vodi se ne uči za jedan dan. Čelik gori, zemlja zastaje skamenjena u nijemom kriku, a ja se klanjam Svijetlosti, dok zveket mačeva pjeva u mojim ušima, a bol mnogih pjeva u srcu mom. Plamen što je progutao njihova tijela uvijek razgorijeva plamen duše moje koji drži na odstojanju kišu što spira boju sa misli.
Krv na ranama već je skorela i miriše na boginjave ranjenike što se trzaju u sjenci, dok brda ibasjava svijetlost prve, lažne zore. Ne donosi toplinu, ali nosi nadu! Padam na koljena, protivnik je mrtav a kamen se pod njim pretvorio u paru, a ja podižem glavu nebu i predajem mač Svijetlosti; šta drugo preostaje preživjelom jedne izgubljene bitke?



Onima koji su upućeni nije teško da primijete povezanost ovoga gore sa WoT, tako da me interesuje vaše mišljenje o tome kako sam obradila temu (napomena: stigla sam tek do prvog dijela Pete knjige), kao i mišljenje o (mom) stilu i tako tome :)
Još jedna stvar: jesam žensko, ali volim da pišem u muškom rodu. Po meni, tako ljepše zvuči.
Nadam se da ću preživjeti kritike :)
Avrah KaDabra!
Član
Član
 
Postovi: 2
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 5:24 pm

 Re: Svijetlo oružje

Postod Perin u Uto Sep 21, 2010 4:06 pm

Ovo nije priča. Rečenice...ne znam šta da kažem, imaš lepih poređenja, ali kad praviš kolač, previše šlaga i kinđurenja smeta. Priča mora imati uvod, zaplet i kraj. Recimo:

Lik dolazi u kafanu i naručuje absint. Nakon popijene flaše absinta ugleda ženu u uglu diskoteke. Krene da je muva. Završe u krevetu.

Razumeš? Šta je ovde, u tvojoj priči uvod? Šta je zaplet? Šta je kraj? Šta nam poručuješ ovom pričom? Ne može ovo ovako. Priča mora biti ispričana do kraja, ne sme se ništa izostaviti. Ako želiš da pišeš priče, prvo uzmi i čitaj. Mopasana, Poa, Šeparda, Kiša, Turgenjeva, Nešića, Legvinovu... Vidi kako to majstori rade, pa onda pokušaj.
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: Svijetlo oružje

Postod Maglor the Minstrel u Sre Sep 22, 2010 2:06 am

Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 2046
Pridružio se: Sub Mar 23, 2002 12:46 am
Lokacija: Cacak

 Re: Svijetlo oružje

Postod Orion u Čet Sep 23, 2010 10:23 am

Mia, imaš nekoliko lepih rečenica, koje svakako daju nadu da možeš. Grešaka ima, naravno, nemoj da te to pokoleba.
Osnovna je što moraš imati u vidu, da su čitaoci fantazija pročitali već gomilu stvari na isti kalup- dakle njih, nas, se neće previše dojmiti to kako si započela.. Bitno je da čitaoca uhvatiš odmah, da ga zainteresuješ, da daš barem naslutiti nešto originalno. Provejava kod tebe i lepih rečenica, samo malo isčisti taj epski ton, previše ga je, da ti pravo kažem, i u određenim delovima WOT gubi smisao, i smara čitaoca.
U svakom slučaju, ima nade za tvoje pisanje, mlada si, pa čitaj, piši, uči..
Komplimente porodice i najbližih prijatelja- zaboravi. Oni su u većini slučajeva, subjektivni, a čak i da nisu, to nije toliko bitno. Bitno je šta će nepoznati koji ti nisu ni rod ni pomoz bog, misliti o tvom pisanju, jer su ti oni potencijalni čitaoci.
Bez namere da te plašim, :) moram te upozoriti da na forumima, ako kačiš priče, moraš biti spremna na sve, i imati jake živce : neće te svi kritikovati s iskrenom namerom da pomognu, ima i onih koji jednostavno uživaju da ponize i oblate druge, a profesionalci takođe znaju biti vrlo oštri. Dakle, stisni zube, i napred :) .
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 588
Pridružio se: Sub Nov 17, 2007 2:01 am

 Re: Svijetlo oružje

Postod Perin u Čet Sep 23, 2010 1:39 pm

Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: Svijetlo oružje

Postod muvoser u Sre Okt 06, 2010 11:43 am

Huh, već sam bila prestala da se nadam da će se neko smilovati da mi odgovori.

Dakle, što se tiče ''radnje'': ovaj tekst(ne priča!) je nešto što bih napisala na pismenom iz maternjeg (srpskog? crnogorskog?) jezika, na temu ''Ljepota miluje moje oči'' ili neku drugu, jednako praznu. I dobila 5. Sa sedamnaest godina zvanično nemam dovoljno iskustva ni kola da vozim, a kamoli da pišem priče sa radnjom i poentom. Sjetite se samo onoga Kako-li-se-zvaše što je napisao Eragona sa 15...

Inače, ''kao što se pisalo pre 500 godina'' je otprilike i bio moj cilj, jer je zabavno isprobavati nove stvari i nove načine za istu stvar.

Što se čitalačke publike tiče: koliko je samo curica i momčića u pubertetu opsjednuto pisanjem za nju? Neki će objaviti nešto, neki neće; sve u svemu, ja nikome neću nedostajati. Pišem za sebe, svog psa, ponekog momčića što je raspoložen da me pohvali i par zlosrećnih forumaša što zaglave čitajući moj tekst.

Zašto sam onda postavila ovo na forum, ako nemam namjeru da radim nešto ozbiljnije? Valjda se curica u pubertetu koja zivi u meni ipak potajno nadala nekom finom komentaru... ::K2::
:lol:
Avrah KaDabra!
Član
Član
 
Postovi: 2
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 5:24 pm

 Re: Svijetlo oružje

Postod Maglor the Minstrel u Sre Okt 06, 2010 5:28 pm

Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 2046
Pridružio se: Sub Mar 23, 2002 12:46 am
Lokacija: Cacak

 Re: Svijetlo oružje

Postod Perin u Čet Okt 07, 2010 2:21 pm

Suma sumarum je ovo što je Maglor rekao :da: Niko te ovde nije vređao, pljuvao; da znaš samo koliko je moj mentor (za pisanje) strog, ovo što sam ti ja rekao je kao limunada. Rekli smo šta ne valja, dali smo ti najbolje savete, a ti u priču uvlačiš Eragona i Paolinija. Svi vi patite od te 'visine,' od toga, eto uspeo je neko uspeću i ja, ali zapitaj se, da li Paolini uopšte zna da piše? Kako kroji rečenice? Da li je napravio išta novo u žanru? Pokrao je imena iz drugih serijala, eto šta je uradio.

A nakon postovanja priče i traženja konstruktivne kritike, koju smo pružili, ti na kraju kažeš da pišeš za sebe. To je sasvim okej, onda - ali kao što Maglor reče, onda čitaj to prijateljima i rodbini, ako hvalospeve želiš. I da. Još jedna rečenica jedne osobe, pisca, koja mi je ovo rekla:

"odluci se da li pises za sebe ili za one koji te citaju; ako pises za sebe, nikakvi i niciji saveti tu ne pomazu.
Ali ako pises za publiku, ako zaista zelis da te se objavi i cita, onda slobodno postuj neke svoje price na..."
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: Svijetlo oružje

Postod armadillo u Pet Dec 03, 2010 12:35 pm

Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 29
Pridružio se: Uto Nov 30, 2010 2:56 pm

 Re: Svijetlo oružje

Postod Dain u Čet Dec 16, 2010 4:04 am

Zashto nik muvoser?

*edit: evo videh i da je gospodin arm a. dilo zamijetio isto. :da:
"Willing is not enough, we must do. Knowing is not enough, we must apply."

"I don't like jellyfish, they're not a fish, they're just a blob
They don't have eyes, fins or scales, like a cod
They float about stingin' people in the seas
An' no one eats jellyfish with chips and mushy peas.
Get rid of them!"
Korisnikov avatar
Dain
Dain
 
Postovi: 10652
Pridružio se: Uto Jun 18, 2002 7:07 pm
Lokacija: Kazad-Dum

 Re: Svijetlo oružje

Postod Daemon Blackfyre u Čet Dec 16, 2010 11:36 am

zato sto sere muve. ili sere kao muva
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 11179
Pridružio se: Pet Avg 13, 2004 3:08 pm
Lokacija: vračar kraj

 Re: Svijetlo oružje

Postod Etain u Čet Dec 23, 2010 12:54 am

Licno meni se ovo dopada jer ja volim takvo pisanje. Ali nije kao da je to odlomak iz knjige koji hoce da objavi za pola godine. Meni se dopada taj prizvuk koje ovakvo pisanje budi. Recenice vise su pogodne za neki epski roman, sagu. Smatram da to moze da bude efektno, mada i kratko moze da posluzi svrsi. Ovo je vrlo lepo napisano za nekog tvoje doba i imas moje puno ohrabrenje da nastavis da pises ako odlucis da se posvetis tome. Covek se uci dok je ziv i sa godinama mozes samo da postanes bolja. Ja sa 14 godina sam pocela da pisem recnikom pokazanog u ovom postu. Naravno da su odmah ljudi krenuli sa kritikama. Uglavom vise negativnim nego konstruktivnim. Nastavi da pises. Pazi na recenice. Imas ti talenta i sve mora da se neguje. Ako zelis da vidis cujes zbilja konstruktivne komentare znam jedan sajt koji ja licno koristim; bilo bi pozeljno da si dobra iz engleskog. Meni su dosta pomogli otkad sam im se pridruzila. Sajt za pisce na globalnom nivou. Ne znam da li mogu da ga navedem ili je to protiv polise foruma. Nikada ranije nisam bila clan i jednog foruma.
Pozdrav :)
Član
Član
 
Postovi: 5
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 12:30 am

 Re: Svijetlo oružje

Postod Dain u Čet Dec 23, 2010 1:43 am

Navodi slobodno. Ovo je manje vishe free-for-all. :da:
"Willing is not enough, we must do. Knowing is not enough, we must apply."

"I don't like jellyfish, they're not a fish, they're just a blob
They don't have eyes, fins or scales, like a cod
They float about stingin' people in the seas
An' no one eats jellyfish with chips and mushy peas.
Get rid of them!"
Korisnikov avatar
Dain
Dain
 
Postovi: 10652
Pridružio se: Uto Jun 18, 2002 7:07 pm
Lokacija: Kazad-Dum

 Re: Svijetlo oružje

Postod Etain u Sub Dec 25, 2010 9:30 am

Oh, ako je u redu onda poslacu. On je vise za amatere mada znam ljude koji su vrlo ostri ali ta ostrina pomaze. Ako je neko na ovom forumu katolik cestitam Bozic. :)

www.booksie.com
Član
Član
 
Postovi: 5
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 12:30 am


Povratak na Priče

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju

cron