[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
www.tolkien.rs • Pogledaj temu - Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Prvenac, oprobavanje pera ili grandiozno delo

Moderator: alcesta

 Re: Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Postod Hama u Uto Apr 15, 2008 11:09 pm

Pa nema sanse...tada su ipak previse deca...a to je bajka s jedne strane a ozbiljna knjiga sa druge...
Lets go! Heroes for a day, Legends forever!!!

Postoje dve vrste ljudi sa kojima nemam mnogo zajednickog...one koji ne znaju engleski i one koji ne znaju da rade na kompjuterima...

Ne postoji evolucija, postoje samo zivotinje koje se Hami nisu dopale...

http://www.improbableisland.com/home.php?r=Predrag
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 4636
Pridružio se: Sub Dec 21, 2002 1:02 pm
Lokacija: Beograd

 Re: Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Postod dkdnt u Sre Apr 16, 2008 1:08 pm

Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 3722
Pridružio se: Ned Avg 28, 2005 12:03 am

 Re: Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Postod alcesta u Čet Apr 17, 2008 3:58 pm

Ja stvarno ne vidim zbog čega je Hobit umetnički manje vredan nego npr. Pinokio i 20.000 milja pod morem.
Bar u osnovnoj školi trebalo bi decu naučiti da uživaju u čitanju i da knjiga nije sinonim za dosadu, a da uostalom ni klasici to nisu. Inače se stiče utisak da je knjiga umetnički vrednija što je manje zabavna, a to je čista glupost, mada ne važi i obrnuto.
Doduše, ni popularnost ne treba da bude merilo, nevezano za umetničku vrednost, jer će do najpopularnijh knjiga deca verovatno doći i van lektire. Bar možemo da se nadamo. Doduše blage veze nemam koliko je Hobit stvarno trenutno popularan, s obzirom da u moje vreme nigde nije mogao da se nađe i da sam uspela da kupim Solarisovo izdanje tek u Beogradu. Posle filmova biće to druga priča...

Btw, negde sam ovde pre par godina pročitala da Hobit jeste uvedenu OŠ, ili je odlomak u čitankama, ili tako nešto, ali sad nema šanse da nađem tu temu...

Vilin kamene, dobro nam došla. Kakvi su bili utisci kod dece? :)
What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Postod Milija94 u Uto Apr 22, 2008 5:10 pm

Nije Hobit ni gori ni bolji od pinokia ni od ... koliko vec hiljada milja pod morem vec je to nekako osnova romana iz epsko-fantasticne knjizevnosti. Kao sto je Romeo i Julia tipicna drama. Tako je Hobit osnovna fantastike.
Član
Član
 
Postovi: 27
Pridružio se: Čet Apr 17, 2008 11:34 am

 Re: Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Postod Max Screamingwolf u Čet Apr 24, 2008 12:57 pm

Hobit nije lektira iz prostog razloga sto zivimo u Srbiji,zemlji zatucanih i uskopoglednih ljudi.Ti koji su zaduzeni za lektiru ocigledno su odrasli na partizanskoj literaturi u kojoj nema mesta za mastu i fantaziju.Upravo u tom uzrastu (oko sestog-sedmog razreda osnovne skole) zakoracio sam u svet epske fantastike koja me je opcinila i obogatila naredne godine moga zivota (sada ima skoro 25 godina).Prve knjige te vrste su mi bile Hobit i Mac od Sanare.Zbog njih sam zavoleo ne samo epiku i fantastiku nego i knjizevnost uopste,jer su mi pruzile neizmerno zadovoljstvo i ulepsale detinjstvo zatrovano ratom,sankcijama i turbo folkom.
Can you hear the distant voice of horses,
can you taste the freshness of the medows and the grass,can you feel the lackness of the evil forcess,Than welcome to the home of horses lords,to Rohan,to Edoras.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Mar 16, 2004 2:15 pm
Lokacija: Šabac

 Re: Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Postod Black Rider u Čet Apr 24, 2008 5:45 pm

Грешка, партизанска литература је препуна маште и фантазије. :wink: :)
Član
Član
 
Postovi: 2192
Pridružio se: Sub Apr 15, 2006 11:08 pm

 Re: Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Postod Dirael u Pet Apr 25, 2008 12:38 pm



I'm not always right, but I'm never wrong.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 659
Pridružio se: Ned Mar 09, 2008 3:28 pm
Lokacija: Rivosavljevci

 Re: Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Postod DevouredSoul u Pet Apr 25, 2008 3:34 pm

...a grlo luta britvom...
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 3406
Pridružio se: Sre Mar 26, 2003 10:17 pm
Lokacija: Zemun

 Re: Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Postod alcesta u Sub Maj 10, 2008 12:17 pm

Nije u direktnoj vezi s temom, ali jeste sa lektirom: http://www.pressonline.co.rs/vest.jsp?id=36021
Jeste da je Press u pitanju, ali u ovom konkretnom slučaju bojim se da je članak verodostojan... :(
What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Postod deedee u Sub Maj 10, 2008 1:23 pm

God may have created man before woman,
but there is always a rough draft
before the masterpiece.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 5453
Pridružio se: Sub Jul 26, 2003 10:07 am
Lokacija: Subotica

 Re: Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Postod Falco Bolger u Ned Jun 08, 2008 3:34 pm

Zato sto nam predaju orci ::M::
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 37
Pridružio se: Sub Jun 07, 2008 1:22 pm
Lokacija: Beograd

 Re: Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Postod DevouredSoul u Ned Jun 08, 2008 6:20 pm

Upravo to shto kazhe Didi. Ja provedem minimum par sati dnevno za kompom, pa chitam. I to ne shto chitam, nego studiram "chitanje".

Ovaj text je stvarno budalashtina. Ni kod mene u srednjoj vecjina nije ishla u biblioteke, ali stvarno nikad nisam chula da sam [ne samo ja, vecj bilo ko] shtreber jer idem u biblioteku. Isuse, kakve gluposti. Srednjoshkolci su mnogo svesniji razlichitih interesovanja nego shto to [ochigledno] novinari presa mogu da zamisle.

Shto se tiche vokabulara i ja chesto korsitim znachi, mislim i brate [iz Zemuna sam, molim lepo :mrgreen: ], ali to takodje nishta ne znachi o elokvenicji osobe, vecj samo o govornim navikama. Kada razgovaram sa profesorom ili sa kim vecj, naravno da necju korisiti "ulichni rechnik". Ja sam bila sa ovima iz VII gimn. na maturi i ne bih da ih pljujem, ali ne izgledaju bash kao produhovljena bicja, pa me i ne chudi da je stvarno neko novinaru rekao "Brate. Karenjina me smara", ali ne mozhe se na osnovu toga trpati u kalup chitava tinejdzerska populacija. Malo mi sve ovo izgleda prenaduvano, zaista...

Shta recji: Do značajnog pada kulture izražavanja kod učenika, ističe naša sagovornica, došlo je jer oni više ne čitaju ni obaveznu lektiru, sve manje pišu rukom, a vreme provode ispred kompjutera, televizora i uz mobilni telefon.

Koliko god sam za knjige a protiv TVa, stvarno mislim da je ovo uzhasno bedan i vrlo izlizan izgovor za vaspitanje dece. Nije kriv internet, niti je kriv televizor, krivi su roditelji koji ne skrecju deci pazhnju na to shta je dobro, a shta nije dobro po njih. Na TVu mozhe da se nauchi gomila stvari, uzmimo za primer kanale na kablovskoj, kao shto su History, NG, Discovery i emisije obrazovnog karaktera uopshte. Ja sam gomilu stvari nauchila odatle, a recimo nikada mi ne bi palo na pamet da uzmem neku istorijsku enciklopediju da bih chitala o spomenicima ljubavi ili o braku u XVIII veku. Internet je takodje savrshena stvar, meni je oduzeo pola zhivota i zato ga poshtujem kao zhivotnog partnera :mrgreen:
Shto se tiche pisanja rukom, to je tek budalashtina. Vreme koje dolazi je vreme rachunara, ne olovaka. VIshe od svega na svetu volim da pishem i stalno neshto zapisujem i zhvrljkam, ali jasno je da ljudi u "Poslovnom svetu" ruku za pisanje vishe ni ne koriste. Sve se shtampa. Chak i na fakultetu sve seminarske, eseje, etc. predajemo u kucanoj ili e-formi.
Ovo sve, naravno, ne znachi da deca ne treba da uche da pishu, ali izgovori za nekulturu jezika su posve bedni.
...a grlo luta britvom...
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 3406
Pridružio se: Sre Mar 26, 2003 10:17 pm
Lokacija: Zemun

 Re: Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Postod Orion u Ned Jun 08, 2008 9:19 pm

Iskreno receno, i mene je jedno 80 posto lektira koje sam imao, zestoko smaralo :mrgreen: .
A obozavam knjige.
Osnovni problem je po meni, sto su nase lektire apsolutno neprilagodjene uzrastu. Ne mozes recimo, od nekog sa 14 godina ocekivati da razume kako treba Andrica, Dostojevskog ili nekog velikog pisca. Za tako nesto ipak je potrebno neko zivotno iskustvo. U suprotnom, samo se stvara kontraefekat, i ljudi se teraju od knjiga.
Mislim da ne treba bas pljuvati po " partizanstini ". Ne mislim tu na ideologiju, vec na neka dela koja mislim da i
danasnjim generacijama imaju sta pruziti. Orlovi rano lete je jedna od meni najdrazih knjiga iz detinjstva, i ne
vidim zasto ne bi bila lektira, sta je to lose u njoj.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 588
Pridružio se: Sub Nov 17, 2007 2:01 am

 Re: Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Postod Black Rider u Ned Jun 08, 2008 10:48 pm

"Орловима" ништа не фали, мени је Ћопић најдражи наш писац.

Па Андрић и Достојевски се уче у 3./4. разреду средње, то је 17/18/19 година. Значи задње године, тад и треба да се уче. А избацити их било би неразумно.

Није то до књига, неко ко воли да чита читаће свашта. То је до времена. Поред свих ужитака 21. вијека људе једноставно књиге не привлаче. Већина између филма и књиге би изабрала филм, и то не неки квалитетан, него са Ван Дамом неко акционо срање. Али увијек има времена за читање, али то је до воље појединца. Можеш ти након филма читати књигу, али хедонизам је ђаво, рађе ћеш погледати још један филм. Добро каже ДС, до је до одгоја. Али одгој треба да се састоји од тога да се код дјеце створе радне навике, што је данас запостављено. Дјеца од 10 година мисле на шминкање, изласке, љубав! (ктј), па и на секс за пар година (граница се смањује :mrgreen: ). Зашто читати кад имаш велик избор, поред толико средстава уживања, ти да сједиш и смараш се причама..е тако они мисле. Зато, ако волиш читати, сматрај се у 21. вијеку посебним, и буди сретан.

Смрт капитализму, слобода народу.
Član
Član
 
Postovi: 2192
Pridružio se: Sub Apr 15, 2006 11:08 pm

 Re: Zasto Hobit ne bi bio lektira u OS

Postod Dirael u Uto Jun 10, 2008 3:01 pm

Mudro zboriš.


I'm not always right, but I'm never wrong.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 659
Pridružio se: Ned Mar 09, 2008 3:28 pm
Lokacija: Rivosavljevci

PrethodniSledeća

Povratak na Hobit

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron