Prugastoplave Storije

Koje ste čitali i šta biste preporučili

Moderatori: High Duke, rinsvind

 Prugastoplave Storije

Postod Perin u Čet Okt 07, 2010 3:38 am

Dakle. Prugastoplave storije.

Odmah da kažem, Lutajući Bokelj mi je bio okej, ali ne više od toga. Mislim, stil pisanja je čudan, ali mi se svideo na prvu. Očekivao sam nešto slično i sa ovom zbirkom priča i nisam se razočarao.

Dakle idemo.

DEMOKRASI

Prva priča koja otvara zbirku me baš oduvala. Nisam pušio hašiša niti sam pio, ali me ova priča onako idejno i intelektualno odradila, oborila me na prvu. Sviđa mi se njegov ležerni, a opet haotičan stil pisanja. Priča kao priča nam govori dosta toga o današnjem svetu, autor se ruga današnjoj demokratiji i vlasti, ali i prikazuje čoveka, kakav će biti, ako već danas nije - čoveka sa lošim sistemom vrednosti, bez nekakvih dubokih osećanja.

BAJKA O RIBARU

Glavni protogonist priče je Petar, a sama storija govori o njegovom životu, i kao i prva, o gubitku sistema vrednosti, o skrnavljenju onog čega je sveto za svakog ribara - mora. Naravno, i u ovoj priči se mogu povući paralele a nekakvom političkom nivou (a videće se da se takve paralele mogu naći u maltene svakoj priči), ali je ovo nadasve dirljiva priča, i nadasve, vizionarska, usudio bih se reći. Savetodavna, priča za pokoljenja.

ami musmah meuniversitat olbrajt

Ovo mi je možda najlošija priča iz zbirke. Ideja je dobra, puna tripova (škola za tattoo majstore, učenici tetoviraju scene smrti princeze Dajane na svojim testisima), glavni lik je isto okej odrađen. Odluke koje mora doneti su u skladu onoga 'ispravljao sam krive Drine kad sam bio mlađi, ali sad imam kont kud svi tu i mali Mujo.' Priča mi nije previše zaokupila misli, tako da nemam šta da kažem više o istoj.

SLIKA U ULJU

Priča koja nam daje uvid u jedan prosečan brak, ako ne sada, onda za deceniju. Priča me na neki način podsetila na Erlend Lua i njegov roman "Mirni dani u Miksing Partu." Stil krojenja rečenica ostaje isti, što mi prija, jer me Malović time osvojio na prvu. Ne znam, ali doživeo sam ga kao mešavinu Bukovskog, Ničea i Džonija Štulića. Priča kao priča je okej, onako streamlined je, ali dovoljno drži pažnju.

O

Ovo je priča slične tematike kao i prošla. Žena, koju znamo kao O, dolazi u malo mesto da živi sa mužem i zadovoljna je. No, ne lezi vraže...Tu je nekakva mračna prošlost koja preti da uruši idilu njenog doma... Malović lepo odrađuje ovu temu, a kraj je, barem meni, bio očekivan.

REČENICA SA MASLINOM

Priča bez nekog preteranog smisla i dubine. Barem sam je ja tako doživeo. Pored treće priče (ne da mi se navesti ime jer je zapetljano) ovo je najlošija priča u zbirci. Dakako, ostaje tu Malovićev stil pisanja, ali to je jedino što se meni svidelo u ovoj priči.

ČAROBNI ŠTAPIĆ, NIMBUS 2012, SOUL

Odlično. Ideja, fabula, kraj. Priča o odrastanju, o pubertetu o željama ostvarivim i neostvarivim, o tome da su danas deca ustvari bogata dečurlija siromašnih roditelja, o tome kako je sistem vrednosti poremećen(ponavljam se), mobilna telefonija i nekakva moć koja dolazi iz posedovanja raznih gadžeta, o tome kako nam je važnije sve ovo nego ljubav ili osećanja. Šta smo sve spremni da učinimo da nešto dobijemo? Neku tricu, beznačajnu stvar, koja se može slomiti....ODLIČNO.

ŽENA JE OPIPALA KOLIKO JE ŽELIM

Neko je lepo primetio da u Lutajućem Bokelju ima mnogo infantilnih, seksualnih scena, a toga ima i u ovoj zbirci priča. Ideja kao ideja je standardna, o biznismenu koji nema vremena da razmišlja kako treba, nema vremena da se posveti svojoj ženi niti stvarima koje voli iako poseduje sve što može bogati čovek sebi da priušti. Nadasve, odluka koja mora doneti je takva da na jednu stranu stavlja njegov lični interes, na drugu budućnost njegove dece. Lepo prikazano, i okarakterisano, za priču od par strana.

www.kotor.com.

Opet jedna od priča o sistemu. Mislim da je ovo najduža priča u zbirci i sasvim je dobro odrađena, na neki čudan način. To inače karakteriše ideje i razgradnju, klupko svake Malovićeve priče, ali ovde je ta lucidnost ideja došla do izražaja. Čovek, koji kroz svoju konobu prati dešavanja, isprva samo kao posmatrač, a na kraju kao objekt poruge. Lepo, zaista lepo, mada se neki neće složiti sa mnom.

KAMELIJA

Priča o onlajn friku. Ideja je odlična, priča je relativno kratka. Na neki način sam se pronašao ovde. Ne bih dalje da komentarišem. Priča mi se svidela.

U starom Rozopeku

Možda ponajbolja priča iz zbirke. Govori o brdskome detetu koje silazi da živi na moru. Govori o odnosima između plemena, govori o starosediocima i dođošima, nekako me podsetilo na stanje u mome gradu, gde su na funkcije došli ljudi koji nisu iz Banjaluke, koji vuku jedni druge dok mi, starosedioci, tonemo sve dublje i dublje u živo blato. Ova priča govori o korenima, o tome da na kraju treba otići tamo odakle se došlo, na svoje ognjište, kad svi krenu da odlaze da ga napuštaju. Stilski vrlo dobro, Malovićev standardni i prepoznatljivi stil.

BOŽIĆNA PRIČA

Autobiografska priča. Veoma lepo, umešno i nadasve dirljivo. Nema fantastičnih elemenata, niti jedne unce. Svidelo mi se.

Konačni utisak je više nego pozitivan. Posle Nešića, čovek koji me naterao da razmišljam o pristupu pisanju, o stilu. Preporuka za sve početnike koji razmišljaju da pišu i koji se još pronalaze.
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: Prugastoplave Storije

Postod mnb u Sub Okt 09, 2010 2:52 pm

Eto tako, lepo se napise prikaz, lijep da se zinterestira publika. Treba cesce ovako prezentirati domace stvaralastvo. Moze i strano, no mene vise brine nedostatak interesovanja za domacu scenu. Mozda bi bolje bilo da se objedine teme o domacoj Fantasdtici, neznanju srba u pisanju Fantastike i ovaj tvoj prikaz u jednu cjelinu s naslovom domaca Fantastika. Eh, i onaj post o Skrobonji ( mada sam izgubio volju da citam komentare kolega kada je ispalo da je najveci problem s djelom sto nije slikovnica - Hor donjovoltskih pljonatih crva imitira smajlice koji prevrcu ocima ).
Slika

Luk ( Van Hansis ): To sto smo imali, bilo je tako kratko ali i tako dobro i nikada necu to zaboraviti...Ali ako ostanes sa mnom sva ce vrata biti zatvorena. A ako i budu otvorena, moja kolica nece moci da prodju kroz njih...

Noa ( Dzejk Silberman ): Da probam da ti objasnim u terminima koje ces razumeti: Snajder... you're full of it.
Član
Član
 
Postovi: 1016
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 11:39 am

 Re: Prugastoplave Storije

Postod Perin u Sub Okt 09, 2010 3:48 pm

Ovaj prikaz nije profesionalan; ovo su samo nabacani utisci što sam imao :) Ako je hoće High Duke, neka objedini teme, nije to lođa ideja. Ili barem da se otvori podforum domaće stvaralaštvo :)
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka


Povratak na Fantasy knjige

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju

cron