[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 379: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
www.tolkien.rs • Pogledaj temu - Razlika izmedju filma i knjige???

Razlika izmedju filma i knjige???

Utisci i komentari

Moderatori: de Hammo, Shieldmaiden

 Razlika izmedju filma i knjige???

Postod KingAragorn u Sub Jul 14, 2012 3:20 pm

Pozdrav, ja sam novi clan na ovom forumu, ovo je moja prva tema :D Mozda odgovor na pitanje koje ja imam vec postoji na ovom forumu ali ja ga nisam nasao. :D So, here it goes:

U cemu je razlika izmedju knjige i filma???

Ja, iako sam hardcore fan GP trilogije (imam i obicnu i produzenu i 720p verziju na kompu a nadam se da cu imati i blu ray rip 1080p :D i iako ih imam u toliko verzija i dalje ih gledam na tvu kao prvi put :D) nisam do danas procitao ni jednu od tri knjige :) Znam, gresan sam :D Pa sam hteo da pitam vas koji ste ih procitali, u cemu je razlika???

Juce sam pricao sa drugaricom koja je isto fan filmova i rekla mi je da je njen drug procitao knjigu i da posle nije hteo da gleda filmove u fazonu, sve je razlicito, ja se spremam da kupim knjigu za nekih pola sata, naravno Fellowship ali me ipak zanima sta vi mislite? :DDD
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Jul 13, 2012 4:22 pm

 Re: Razlika izmedju filma i knjige???

Postod alcesta u Sub Jul 14, 2012 8:28 pm

Pre svega, dobro nam došao. :)
Nije baš SVE toliko različito ali neke bitne stvari jesu, počev od likova, i kao i u svakom filmu gomila detalja je morala da se izbaci, pa i čitavi podzapleti i radnje celih poglavlja. U prvoj knjizi ćeš recimo videti da Arwen uopšte nema toliko aktivnu ulogu u događajima kao u filmu, a do samog kraja se skoro uopšte ne pojavljuje. Meni od likova najviše u filmu smeta Faramir, zato ne volim drugi deo da gledam. :) Popis svih detalja koji su različiti i koji čine dosta drukčijim i neke važne stvari u priči nemoguće je sastaviti odjednom. Ako nađeš vremena pogledaj u Arhivi teme o filmovima u vreme kad su izlazili. Iz opšte kuknjave moći ćeš da dobiješ prilično jasnu sliku o razlikama ::T:: ali naravno najbolju ćeš predstavu steći kad pročitaš knjigu, i nećemo da te grdimo što si dosad čekao, bolje ikad nego nikad. :mrgreen:
Btw, forum je i inače prilično zamro, a još u vreme letnjih odmora slabo ljudi zalaze ovamo, pa se nemoj obeshrabriti ako ne dobiješ mnogo odgovora u skorije vreme. ;)
I naravno, nepotrebno je naglašavati koliko je knjiga bolja :feler:
What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Razlika izmedju filma i knjige???

Postod KingAragorn u Sub Jul 14, 2012 10:26 pm

Ahh nmg da verujem da mi je neko odgovorio :D Hvala na dobrodoslici! :D Forum je super, narocito ovaj hobit fazon ;) Moram da priznam da me tvoje reci i ne cude, ocekivao sam da dosta stvari bude izbaceno, bas mi je to i rekla drugarice, kao film bi trajao jos duze, da su sve ekranizovali. Po mom misljenju su i trebali, ali izgleda da to tada nije bilo popularno kao sto je danas, da za jedan film daju po dva dela istog :P

Sto se tice knjige nisam je nasao :( :( danas sam bio u Knez Mihailovoj na platou i u jos nekim i nemaju, kazu rasprodato :( pa cu morati da narucim preko neta.

Sto se tice samog foruma, meni je kul, ne znam da li je ovo zvanican tj najveci fan sajt tolkina i GP ili je ovo jedan od mnogih, ako ih ima jos, nije cudo sto clanovi nisu aktivni, zato sto su rastrkani po tim forumima, umesto da imamo jedan, za sve fanove, a i duh GP slabi s godinama, nadam se da ce sa izlaskom Hobita, porasti interesovanje za GP kao sto je bilo pre a samim tim i za ostala Tolkinova dela :)
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Jul 13, 2012 4:22 pm

 Re: Razlika izmedju filma i knjige???

Postod de Hammo u Ned Jul 15, 2012 2:20 am

Pozdrav novom članu :)
Samo jedna stvar je važna: kad dobiješ knjigu i počneš da je čitaš, zaboravi koliko god je moguće na film. Ne samo zbog toga što je Knjiga prava stvar, a film samo umetničko viđenje Pitera Džeksona uz, po njemu, neophodne ili neizbežne izmene. Kad kreneš da čitaš, ti si sam svoj Piter Džekson, zamisli ono što TI hoćeš, ne ono što je Džekson video. Ne traži film u knjizi, nema nikakve potrebe za tim. Čitaj i uživaj.
Oblique strategy number 56: Balance the consistency principle with the inconsistency principle.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1125
Pridružio se: Čet Okt 17, 2002 10:35 pm
Lokacija: Bgd.

 Re: Razlika izmedju filma i knjige???

Postod KingAragorn u Ned Jul 15, 2012 3:07 pm

Hvalaa :D Baš sam sad' o tome razmišljao, evo gledam Povratak Kralja, pa se pitam, kako ću ja da čitam knjigu kada već znam film. Najveća fora kod knjige je upravo u tome, što ti sam stvaraš svet koji ti ona otkriva, ja znam i kako likovi izgledaju i sve ostalo :D Hvala na savetu i potrudiću se da ne reprodukujem film u glavi dok čitam knjigu. ;) Samo još da je nađem! (oo sudbino :( ) :D :D
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Jul 13, 2012 4:22 pm

 Re: Razlika izmedju filma i knjige???

Postod Gorbash u Pon Jul 16, 2012 1:58 am

Common sense is not so common.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1203
Pridružio se: Pon Jul 29, 2002 2:41 pm

 Re: Razlika izmedju filma i knjige???

Postod Drakus u Pon Jul 16, 2012 3:13 am

Gorbashe, nije isto, i svi ovde to znamo, nemoj napadati čoveka bespotrebno.

Ova tema me podseća na to da bih mogao da iščitam Gospodara u skorije vreme...
"Možemo biti samo ono što smo, niti manje niti više."
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 995
Pridružio se: Pet Jun 19, 2009 10:00 am
Lokacija: Zamak Dragulia

 Re: Razlika izmedju filma i knjige???

Postod Gorbash u Pon Jul 16, 2012 4:57 pm

Ne napadam, samo mi je glup argument.

Kako su ljudi koji su citali knjigu gledali film, kad su znali sta ce da se desi?
Common sense is not so common.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1203
Pridružio se: Pon Jul 29, 2002 2:41 pm

 Re: Razlika izmedju filma i knjige???

Postod Drakus u Pon Jul 16, 2012 6:32 pm

Argument nije glup. Ti iz filmova ne možeš da znaš šta će da se desi u knjizi, naročito u ovoj ekranizaciji jer se ponegde knjiga i film toliko razlikuju da deluju kao da uopšte nisu povezani.
Očekivano je da čovek brine da mu utisak iz filma ne utiče na utisak knjige.
"Možemo biti samo ono što smo, niti manje niti više."
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 995
Pridružio se: Pet Jun 19, 2009 10:00 am
Lokacija: Zamak Dragulia

 Re: Razlika izmedju filma i knjige???

Postod KingAragorn u Pon Jul 16, 2012 8:43 pm

Braavo Drakus, o tome pricam ;))))
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Jul 13, 2012 4:22 pm

 Re: Razlika izmedju filma i knjige???

Postod Saerwante u Uto Jul 17, 2012 8:49 am

naravno da ima razlika, uvek ih ima. iskreno, meni najviše u filmu nedostaje onaj kraj u knjizi - *(*spojler, jer nisi čitao pa da ti ne uništim doživljaj) ;) hobiti jesu glavni likovi, bar meni, i toliko se razlikuju na početku i na kraju trilogije, svašta su preživeli, videli, naučili... odrasli, he. i ovih novogodišnjih praznika smo obnavljali gradivo gledajući filmove, a ja sam ponovo morala da pročitam i knjige, jer mi uvek fali nešto :P
ima i drugih razlika, neki će pomenuti druge stvari, ali eto...
i da... dobrodošao :)
Duboko u ljudskoj podsvesti postoji nezajažljiva potreba za logično smišljanim svetom. Ali pravi svet je uvek za jedan korak s one strane logike (F.Herbert)

Yaoi! - Plot? What plot? Usually has little plot and mostly sex. ;)
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 579
Pridružio se: Sre Jul 05, 2006 2:22 pm
Lokacija: ..pod suncem..

 Re: Razlika izmedju filma i knjige???

Postod alcesta u Sre Jul 25, 2012 2:17 pm

What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Razlika izmedju filma i knjige???

Postod Orry Main u Sub Jul 28, 2012 2:51 pm

Meni je bilo jako tesko da nakon pogledanog filma obrazujem svoj svijet i svoje vidjenje likova u knjizi, te mi je bukvalno prvo citanje otislo na pecanje razlika izmedju ova dva medija, jer sam vodjen pricom iz filma naslucivao radnju u knjizi.
Naravno, ne treba uopste naglasavati da je knjiga bolja i ostavlja jaci utisak, kao uostalom u vecini slucajeva kada se porede knjiga i film, ali meni nisu mnogo smetale razlike i izbacivanja scena, valjda zbog toga sto sam se sa filmom ranije susreo.
Ono sto je po meni najveca vrijednost filma je upravo ta sto tjera gledaoce da pokaze interesovanje prema literarnom djelu, i tako ga na mala vrata uvede u ovaj fantasticni svijet.
What's it saying, my precious, my love?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 225
Pridružio se: Čet Dec 15, 2011 11:03 pm

 Re: Razlika izmedju filma i knjige???

Postod Vanya u Sub Jul 28, 2012 10:44 pm

Da, film je dobar za regrutovanje novih fanova knjige. Problem je distancirati se od filma u pogledu zamisljanja likova i okruzenja, cak i meni koja sam pocela citanje Tolkina davno pre filma, 15tak godina bar, i pri tom sam i GP i Silm i Hobita procitala mnogo puta pre filma. Sad kad uzmem knjigu, svi likovi su mi postali likovi iz filma, retko koga zamisljam drugacije. Ali opet, mislim da su priroda, scenografija i kostimografija narocito, odradjeni odlicno ( Osim sto sam Rohan i Meduzeld zamisljala malo mocnijim, ali kostimi su im odlicni) . Dok sam ranije citala, imala sam problem da zamislim sva ta mesta, i zato sam jos vise volela ilustracije Srednje zemlje, jer su mi je priblizavale. Film se tu samo nadovezao, pogotovo jer su ilustratori sve vreme ukljuceni, zbog cega sam neizmerno srecna.
Sto se teme tice, razlike su prilicne, ali mislim da se duh price negde zadrzao i da su ustupci morali biti napravljeni. Ipak, meni smeta kraj ROTK, jer je previse rastegnut i kicast, i mislim da je komotno moglo da se umesto svega toga uklopi ciscenje okruga
Eve vam ga NA!

Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1980
Pridružio se: Pon Feb 09, 2004 1:03 pm
Lokacija: Otherside

 Re: Razlika izmedju filma i knjige???

Postod ragnarok u Uto Jul 31, 2012 12:53 am

film, ako gledamo kao film jeste dobar, i mislim da se ne moze puno prigovarat oko toga. ali kad ga uporedjujemo sa knjigom, on je tesko sranje. mada, mislim da su kostimi u filmu fenomenalni, kao sto vanya rece, kad se sad cita knjiga, u glavi su kostimi i likovi iz filma. mada i dalje je tu onaj moj prvi utisak i ona prva masta, prije filma, kad sam u svojoj glavi izrezirao citav taj svijet.
sto se hobita tice, snima se i treci dio. mislim da je to dobar potez, jer hobit, iako je djecja knjiga, pomalo naivna u odnosu na lotr i silm, ipak ima mnogo toga da kaze. ja u stvari jedva cekam da vidim bitku 5 armija. interesuje me samo kako ce orlove i kralja orlova da odrade :D
ONLY for ur eyes
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1356
Pridružio se: Pon Nov 17, 2003 6:00 pm
Lokacija: vamo - namo

Sledeća

Povratak na Gospodar prstenova

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron