Spoznaj samoga sebe.....

Sokrat, Platon, Aristotel, Toma Akvinski, Frensis Bekon, Džon Lok, Rene Dekart, Imanuel Kant

Moderatori: Dain, S

 Spoznaj samoga sebe.....

Postod GanBuriGan u Pet Feb 24, 2012 3:16 pm

Po predanju, natpis Spoznaj samoga sebe (γνωθι σεαυτόν) je bio urezan na ulazu u Apolonov hram u Delfima. Ciceron je izreku preveo na latinski jezik (Nosce te ipsum) a o njoj je govorio kao o Apolonovoj zapovesti "kojom se ljudi opominju da upoznaju svoju dušu".

Kako Vi doživljavate, shvatate i primenjujete ovu izreku?
Ti si sopstveni učitelj. Traganje za učiteljem ne može rešiti tvoje sumnje. Istražuj sebe da bi pronašao istinu unutra, ne spolja. Sebe upoznati je najvažnije.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 64
Pridružio se: Sub Jan 29, 2005 2:18 pm
Lokacija: Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry

 Re: Spoznaj samoga sebe.....

Postod S u Sub Feb 25, 2012 11:58 am

Na klasicno egzistencijalisticki nacin. Obzirom da se na glavna pitanja koja ljudski um sebi postavlja (koji je smisao zivota, kako zivjeti, zasto zivjeti, ima li zivota poslije smrti, da li treba biti moralan) ne postoji objektivan odgovor, mozemo samo dati subjektivno rjesenje. A pravi subjektivan odgovor mozemo dati iskljucivo ako budemo svjesni sta smo. I tako prevodimo gornja pitanja na licni nivo - koji je smisao zivota za mene (a ja sam to i to i to...), jer uostalom dzaba nam sva objektivna znanja ako o sebi nemamo pojma. Dokle god sebe ne poznajemo, saznanja spoljnjjeg svijeta predstavljaju bijeg od nas samih, zato sto je sebe ponekad najstrasnije upoznati.

Grcki natpis na Delfima nije bas na ovo ciljao, ali sigurno je u odredjenom smislu mogao i to da predvidi
There is a crack in everything, that's how the light gets in

Blog "Protiv negativnog"
www.stefandjukic.com
Kolumna - Opijumski ratovi
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 3393
Pridružio se: Ned Jan 13, 2002 9:32 pm
Lokacija: Bar

 Re: Spoznaj samoga sebe.....

Postod Dante Al Igijeri u Ned Jan 06, 2013 7:37 pm

Dakle,koliko ja znam,hram u Delfima je bio i prorociste u kome je proricana buducnost na cesto dvosmislen nacin (to se moze videti na primeru kralja Kreza),tako da se i to mora imati u vidu po pitanju ovog tumacenja.
Ja na to gledam ovako:kako mozes znati sta ce sa tobom biti u buducnosti,kada ne znas sta si ti zpravo.Nije tvoja sudbina ta koja rukovodi tobom,vec si taj koji rukovodis svojom sudbinom.
Član
Član
 
Postovi: 28
Pridružio se: Sub Dec 22, 2012 1:16 pm


Povratak na Filozofija

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju

cron