Amber ili Haos?

Odlična epska fantastika - rame uz rame sa Tolkinom ;)

Moderator: rinsvind

Postod Fingolfin The Elf King u Uto Dec 07, 2004 11:03 pm

Za reflekse je potrebno da imas svest; piletu odseci glavu ono nastavi da trci ali posle padne i vise nece ustati... Dok je Frakir to stalno radio... Da ne bude neke zabune da pojasnim-Frakir je u pocetku bio na nivou svesti koji bi se mogao opisati kao onaj koji poseduju bebe... Naravno, mozda gresim ali nemam knjigu u kojoj bih mogao da proverim svoje tvrdnje...

To alcesta: Da ali alarmni uredjaji ne mogu da 'osete' opasnost, ne mogu da podivljaju (kako je Merlin ponekad opisivao reakcije Frakira) i sigurno im ne treba umirivanje (sto je Merlin radio Frakiru)...

To Saint: Nadji gde sam rekao da je refleks isto sto i svest. Nemam knjigu kod sebe pa ne mogu nista da citiram ali mislim da se pominje tako nesto ili u zadnjoj knjizi ili u Amber pricama (spikardi), pa ti proveri ako su ti knjige pri ruci... I ajde molim te kucaj normalo post, ovako je jako tezak za citanje...
Perec je škljocnuo zubima, i pregledao sledeći list. To je takođe bilo naređenje: o posmrtnom administrativnom kažnjavanju - novčanom kaznom u visini četvoromesečne plate - psa vodiča oružane straže G. de Monmoransi "koji je nemarno dopustio sebi da ga uništi atmosfersko pražnjenje (munja)."
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Pet Okt 17, 2003 12:00 pm

Postod TheSaint u Sre Dec 08, 2004 3:57 pm

Fingolfin The Elf King je napisao:Za reflekse je potrebno da imas svest; piletu odseci glavu ono nastavi da trci ali posle padne i vise nece ustati... Dok je Frakir to stalno radio... Da ne bude neke zabune da pojasnim-Frakir je u pocetku bio na nivou svesti koji bi se mogao opisati kao onaj koji poseduju bebe... Naravno, mozda gresim ali nemam knjigu u kojoj bih mogao da proverim svoje tvrdnje...

To alcesta: Da ali alarmni uredjaji ne mogu da 'osete' opasnost, ne mogu da podivljaju (kako je Merlin ponekad opisivao reakcije Frakira) i sigurno im ne treba umirivanje (sto je Merlin radio Frakiru)...

To Saint: Nadji gde sam rekao da je refleks isto sto i svest. Nemam knjigu kod sebe pa ne mogu nista da citiram ali mislim da se pominje tako nesto ili u zadnjoj knjizi ili u Amber pricama (spikardi), pa ti proveri ako su ti knjige pri ruci... I ajde molim te kucaj normalo post, ovako je jako tezak za citanje...

opet me vucesh u debatu u koju ne zhelish da udjesh veruj mi :p neka ostane na tome da je Frakir konopac magijski poboljshana od strane logrusa a ne svesno bice od samog pocetka...

poz
O:)
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Čet Nov 11, 2004 11:09 pm

Postod High Duke u Sre Dec 08, 2004 5:41 pm

Meni se cini da je receno na jednom mestu da je Grejsvandir iskovan u Tir Na Nog'tu, nisam sto poto siguran ali mislim da kaze tako nesto dok ceka da se grad materijalizuje, mislim da je spomenuo i neke stepenike. Cek da dovatim knjigu da nadjem.
Aha, evo ga:
...I tako dodjoh na Tirna Nog'tu. Kada se Mesec podigao i slika Ambera jasno ocrtala an nebu, sa zvezdama koje su je probijale, bledi oreol oko kula, neosetni titraju pokreta na zidovima, cekao sam, cekao sa Ganelonom i Rendomom, cekao na najvisoj uzvisini Kolvira, tamo gde utisnuta behu tri otiska, grubo, u kamenu...

Kada ih je mesecina dotakla, ivice celog stepenista su se pomolile, izvijajuci se preko ponora do te tacke iznad mora u kojoj bese vizija grada.Kada ih je mesecina osvetlila, stepenice dobise toliko materije koliko ce ikad imati, i ja stavih nogu na kamen... Rendom je u ruci nosio spil karata,a ja svoj pod jaknom. Grejsvandir, iskovan na ovom istom kamenu pod mesecinom imao je moc i na zemlji i na nebu pa nosih svoj mac iza se....

A sta je sa Vervindlom? sva sreca pa neko nije pokusao da prevede imena, mogu samo da zamislim kako bi to bilo. Zamislite Nasumik...Uh
Jos pizdim zbog prevoda Stormbringera --> Burevesnik.

Uh, potpuno sam zaboravio na pricu da je jednorog iskopao oko zmiji, i da je to dragulj. A sta kazes na Bethancourtovu viziju susreta sa jednorogom, i njom kao majkom Oberonovom. I jednim prethodnim uzorom koji nije bio dobar, pa ga je unistio i napravio novi. Kako Dvorkina to unistenje nije ubilo kao ovo drugo. Mozda je drugi bio stabilniji i duzeje postojao ali mi se ne cini da bi to moglo da ima kljucnu ulogu. Covek je mnogo rupa napravio....
Let your blows fall because faith is my shield and valor is my sword

A knight is sworn to valour
His hearth know only virtue
His blade defends the helpless
His might upholds the weak
His words speak only truth
His wrath undoes the wicked
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Pet Jul 05, 2002 10:32 am

Postod Fingolfin The Elf King u Sre Dec 08, 2004 6:01 pm

To TheSaint: Hocu da udjem :P Posto nemam knjigu kod sebe uradio sam the next best thing-skinuo sam elektronsku verziju sa neta... A evo sta Frakir kaze:

Yes, My first enhancement, that day you bore me through the Logrus, involved sensitivity to danger, mobility, combat reflexes, and a limited
sentience.
This time the Logrus added direct mental communication and expanded my awareness to the point where I could deliver messages.

Da bih sada sprecio dalje diskusije o tome sta sentience znaci evo vam:

Noun
1. sentience - state of elementary or undifferentiated consciousness;
2. sentience - the faculty through which the external world is apprehended;
3. sentience - the readiness to perceive sensations; elementary or undifferentiated consciousness;

Eto dokaza da je Frakir bio svestan; nije bitno koliko je bio, dokazao sam da je bio svestan. Ali ima jedan problem-odavde se nista ne zakljucuje o Mandorovim kuglama :(

To High Duke: Hm, to bi znacilo da je Amber vec postojao kada je Grejsvandir iskovan... Sad sam zbunjen-na koji nacin je on deo Uzora ako je nastao posle njega?
Perec je škljocnuo zubima, i pregledao sledeći list. To je takođe bilo naređenje: o posmrtnom administrativnom kažnjavanju - novčanom kaznom u visini četvoromesečne plate - psa vodiča oružane straže G. de Monmoransi "koji je nemarno dopustio sebi da ga uništi atmosfersko pražnjenje (munja)."
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Zloba u Sre Dec 08, 2004 8:56 pm

dobro morate li u svakom jajetu da trazite dlaku...
i dobro de Frakir je imao svest :x
Without innocence the cross is only iron,
hope is only an illusion & Ocean Soul's nothing but a name...

Slika
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Pon Jul 05, 2004 6:51 pm

Postod High Duke u Sre Dec 08, 2004 10:13 pm

Pa mi ni ne vidimo Mandorovu stranu price i ne znamo kakav je bio njegov odnos prema kuglama. Mada mi se cini da one nisu svesne, i ne znaci da je zbog jednog primera svaki artifakt(da ga tako nazovem) koji poseduju Haotika svestan. Merlin kaze da veliki broj Haotika ima takve predmete i da su oni za svaku osobu specificni i da nema dva ista. I lakse mi je da zamislim svesni konopac nego svesne kugle. Ja bih to ipak nazvao stanjem polusvesti, sto se vidi iz Finglofinovog posta.
Kugle imaju drugaciju namenu tako da im to i nije toliko potrebno kao kanapcetu, koliko se meni cini Mandor ih koristi za magijske radnje, ne secam se da je ikoga njegova kugla prebila na smrt :)

Grejsvandir je, evidentno, iskovan kasnije ali kad kasnije? U vreme Korvinove mladosti ili je stariji od Korvina. Ko je dao spikarde porodici, da li ih je Oberon nabavio ili ih je Dvorkin izbunario? I kako je to spikard pretvoren u Grejsvandir i ko je mogao da bude toliko mocan da uradi tako nesto? ja tipujem na Dvorkina, ili neki strani entitet.

Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Fingolfin The Elf King u Sre Dec 08, 2004 10:32 pm

Pa da, to sam i ja govorio-nizi nivo svesti, kao kod bebe... A mislim da si u pravu sto se tice artefakta, iz onog dela koji sam citirao da se zakljuciti da je samo Frakir imao takve osobine... Mozda im Logrus dodeljuje samo one koje su im potrebne za obavljanje posla kojem su namenjene... Sto me dovodi do sledeceg pitanja-po kojem principu Logrus dodeljuje osobine artefaktima? Po potrebi nosioca ili sta?

Ko je uopste stvorio spikarde? Nesto se ne secam da li pise... Citao sam i nesto na netu a ne znam koliko je to verodostojno... Verovatno je to Dvorkin zbrckao, mada je moguce da je i Oberon... Nemam pojma...
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod High Duke u Sre Dec 08, 2004 11:05 pm

Po Bethancourthu Oberon dobija spikard od stvorenja koje je gledalo Uzor. On odlazi do Dvorkina koji je otisao do Feynima, tvoraca spikarda, da pregovara o savezu.
Sad da ne prepricavam evo odlomak njihovog dijaloga:

A brighter light shone ahead. I peered at it and saw what looked like a table surrounded by high-backed chairs. My father stood there, surrounded by thirteen tall, gaunt, hairless old men. They were clearly of Ish's race.
I approached, clearing my throat gently to make my presence known.
Fast — so fast their movements seemed to blur — the thirteen around the table moved. Swords out, they surrounded me.
Slowly I raised my hands.
"Who?" one of them demanded. His words were spoken in a strange, ringing language I had never heard before, and yet I understood it.
"My name is Oberon," I said. It sounded too simple, too plain, so I quickly added a title for myself: "Lord of the Pattern. King of Amber."
"My son," Dworkin said.
They murmured to themselves, staring at me with unblinking eyes. Slowly they resumed their seats. I went to stand beside my father.
"Go," said one of them. The leader?
Dad shook his head. "I want an answer first."
"Go."
He raised his hand and made a gesture of dismissal. All around us, the air around sparkled. Everything around us bent and seemed to fold, and then they were gone and we were back at the Pattern.
It all happened too fast. I stared at my father.
"What just happened?" I demanded. "Who were they?"
"The Feynim?" My father shook his head unhappily. "Allies, I hoped, but they refuse to get involved."
"What were they?" I demanded. "They weren't like us — or the hell-creatures."
"True. They are not of Chaos or Pattern, but older. Much, much older. And powerful. I am not sure they have a name as we understand it."
I remembered Ish's odd comment about his true name having no meaning.
"One of them was here," I said. "Looking at the Pattern."
"They have some interest in us and our doings. They thrive on other people's discord, I think. I sent you here to make sure they did not destroy the Pattern… or change it subtly to our disadvantage."
"Can they do that?"
"Possibly. Yes. I suspect they changed the last Pattern, but subtly, trying to fix it. They did not succeed, however."
I stared at the Pattern. What powers they must possess, if they could do as much as Dad said. Changing the Pattern seemed impossible.
Then I remembered the spikard and pulled it from my pouch. It grew warm in my hand, and I fought a sudden impulse to put it on. It wanted me to wear it.
"Not now," I said. "Settle down."
The urge passed.
"Where did you get that?" Dad asked, eyes widening.
"Ish gave it to me. He was the one here."
"Give it to me." Dad stuck out his hand.
I started to hand it over, but hesitated. The ring had grown warm in my hand. I had to fight an impulse to put it on again. It really didn't want to go to Dad.
"It's not meant for you," I said. "They gave it to me for a reason."
Happy now? I mentally asked it. I put it back with my Trumps.
Dad sighed, but nodded. "Of course. I understand. Take care of it, my boy. A spikard is a precious gift. Perhaps even…"
"What?"
"Perhaps invaluable against Chaos. I half remember something about them. Something I read or heard a long, long time ago… something about the Feynim and their war against Chaos…"
"They fought Chaos?" I gasped.
"It was a very long time ago. So long that no direct written records of the war survive."
"What happened?"
"I am not sure. All I know is that Chaos lost. The Feynim drove King Ythoc and his army from their lands, never to return. I think they used spikards for… something in the battle. A barrier?" He shook his head. "I cannot remember."

i tako dalje.... valjda vas nisam smorio... Nista se dalje ne objasnjava i ovo je naravno njegova vizija i nema veze sa onim sto je zamislio Zelazni... Joj bre ko mu dade da umre!

Korisnikov avatar
Član
Član

Postod mtgi u Čet Dec 09, 2004 11:07 pm

Ma gde vi sve to nalazite?
fuck the pain away
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Uto Apr 22, 2003 9:55 am

Postod High Duke u Pet Dec 10, 2004 12:09 am

Ako hoces mogu da ti posaljem. Imas temu na ovom podforumu The New Amber Triology, pa tamo pogledaj za detalje.

Korisnikov avatar
Član
Član

Postod TheSaint u Pet Dec 10, 2004 6:51 pm

*kashlj kashlj* odseci piletu glavu i ono nastavlja da trchi, refleks nije isto sto i svest... ali ajde mozhda mozhe tako da se nazove ja sam u svoje vreme imao debatu o tome sa profesorom sociologije... ja ipak mogu da podrzhim u ovom sluchaju obe strane i da ih argumentujem
primerima i idejama tako da vas ubedim da je to vidjenje tacno, ali to je van teme u potpunosti, bitno da je frakir dobila sposobnosti kroz lgorus i posle je logrus te sposobnosti poboljshao...

2 Fingolfin: ja sam lepo rekao da je magicly pojacan do toga stanja i da nije bio svestan od pocetja a moje opazanje se odnosilo na ono sto si rekao da je Zloba lupio naime sa socioloskog aspekta zivotinje nemaju svest vec instinkte. ja sam osporavao to u debati sa svojim profesorom pokusavajuci da mu dokazem suprotno. zivotinje reaguju instnktivno a ja sam tvrdio da je to nizi oblik svesti. ti si rekao da su refleksi isto sto i svest pa sam zato rekao ovo sto sam rekao. ponekad i mrtav covek moze da stisne saki posle odredjenog vremena posle smrti to su uslovni refleksi i nemaju veze sa sveshcu, cisto sam napomenuo. a inace sam se slozio da je magicly enhanced kao sto si ti lepo quoteovao. i lepo si pojasnio/ispravio se mada bih ja pre rekao zivotinje a ne bebe. sve u svemu lepo smo se slozhili :)

2 High Duke : ok grejsvandir je iskovan ali to ne znachi da nije iskovan iz prstena, seti se tolkina i kako su isildurov mac iskovali opet. jednostavno iz jednog oblika u drugi...

betankur se vadi u trecoj knjizi dosta. kaze da je primal pattern iscrtan njegovom krvlju a test pattern je bio napravljen od peska blabla i unicorn ga je drzala nekom magijom dok je iscrtavan novi. zapravo cela ta ideja o oberonovoj ulozi mi se nije dopala pravo da ti kazhem. dvorkin napravi kao neku mashinu koja izvlachi pattern iz krvi i najcistiji je pattern od oberona. c,c,c.
unicorn jeste oberonova majka ali je traljavo odradjen taj deo. i kreiranje senki po 2gi put mi se nije svidelo. kao jure jednorozi i stvaraju trt mrt.
nije lose ali nije zelaznom ni do kolena. jedino sto je pokupio dosta od njega i kopirao neke stvari. i treba mu priznati da se konsultovao sa amber fanovima.
"Kugle imaju drugaciju namenu tako da im to i nije toliko potrebno kao kanapcetu, koliko se meni cini Mandor ih koristi za magijske radnje, ne secam se da je ikoga njegova kugla prebila na smrt " Hahaha dobra fora, pa on je hteo njima da razrushi fontanu testa radi a ti kazes da je bio pacifista :D salim se naravno. ali zar nije kralj?! kao fora e jasra a sta ako ja razbijem fontanu sta ce da se desi? ajd cisto fakultativno me interesuje hihi :D
ja sam iskapirao da cu dobiti citat gde dvorkin mazne eye of chaos(joj) i 3 spikarda. ja se toga ne secam. a spikard je mogao da postoji i ranije kao sto sam rekao pa da bude prekovan. mislite o tome ;)

2 fingolfin: nenene spikardi su postojali pre Oberona. mozhda dvorkin zvani proka pronalazach :\ ali bice pre da su treci entiteti kao sto kaze betankur. pa pazite protiv koga je haos ratovao pre ambera? dok jos pattern nije bio dovoljno jak.

e sad obratite pazhnju svi. spikardi, ko god ih je stvorio, su opet izgleda svesni artifakti! luk je dozvao werevindl preko caletove karte i on mu je odgovorio! ovo je vec visi oblik svesti(ili apstraktni oblik svesti poput patterna i logrusa). to mi je sinulo jos ranije nego sam zaboravio da napisem.

btw sve sto sam pisao je bazirano skoro 100% na zelaznom, koga sam procitao vise puta i to na razlicitim jezicima :) . samo tamo gde sam naglasio da je po betankuru je to slucaj.

poz,
Svetac
O:)
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Fingolfin The Elf King u Pet Dec 10, 2004 7:34 pm

To Saint: Ni na jednom jedinom mestu nisam rekao da su refleksi isto sto i svest vec da je za reflekse potrebna svest-da bi imao reflekse mora postojati refleksni luk a ako on postoji moraju postojati i cula i nervni sistem a ako postoji nervni sistem onda postoji i kakva-takva svest... To sam i pokusao da ti objasnim ali izgleda da nisam uspeo...

A to sto sam rekao za Oberona se odnosilo na kovanje spikarda u maceve... Za Dvorkina i maznjavanje spikarda mislim da sam procitao negde na internetu (posto se izgleda niko ne seca toga onda verovatno ni ne pise u knjigama) ali ne znam koliki je autoritet sajt na kojem sam to procitao (na to se odnosio onaj deo o citanju na internetu)... Izvinjavam se, nisam bas bio razumljiv :oops:

Ne znam za sigurno ali zar se ne kaze da je jednim od spikarda kontrolisan prvi kralj Haosa :? Proverite ovo...
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod mtgi u Pet Dec 10, 2004 7:48 pm

High Duke je napisao:Ako hoces mogu da ti posaljem. Imas temu na ovom podforumu The New Amber Triology, pa tamo pogledaj za detalje.

Hvala!
fuck the pain away
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Uto Apr 22, 2003 9:55 am

Postod TheSaint u Sub Dec 11, 2004 2:07 pm

Fingolfin The Elf King je napisao:To Saint: Ni na jednom jedinom mestu nisam rekao da su refleksi isto sto i svest vec da je za reflekse potrebna svest-da bi imao reflekse mora postojati refleksni luk a ako on postoji moraju postojati i cula i nervni sistem a ako postoji nervni sistem onda postoji i kakva-takva svest... To sam i pokusao da ti objasnim ali izgleda da nisam uspeo...

A to sto sam rekao za Oberona se odnosilo na kovanje spikarda u maceve... Za Dvorkina i maznjavanje spikarda mislim da sam procitao negde na internetu (posto se izgleda niko ne seca toga onda verovatno ni ne pise u knjigama) ali ne znam koliki je autoritet sajt na kojem sam to procitao (na to se odnosio onaj deo o citanju na internetu)... Izvinjavam se, nisam bas bio razumljiv :oops:

Ne znam za sigurno ali zar se ne kaze da je jednim od spikarda kontrolisan prvi kralj Haosa :? Proverite ovo...

jao bre fingolfine sto si dosadan, sta si se uhvatio sad za to. razumem ja tebe i slazem se, ali samo kazem da i zivotinje imaju cula i reflekse i nervni sistem pa ipak sa socioloskog stanovista nisu svesna bica a ti me sad ubedjujes u nesto sa cime se slazem.

jeste swayvil je imao spikard, to je bio onaj koji su dara i mandor podmetnuli merlinu ali koliko ja kapiram oni su ga prvo zacarali dodatno da bi kontrolisali merlina. bar je tako receno, delvin to kaze i bleys u hall of mirrors. ne spominje se da li je spikard pre toga kontrolisao nekoga. otkud to da pomenes btw?
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Fingolfin The Elf King u Sub Dec 11, 2004 4:09 pm

Ma samo sam te ispravio jer si rekao da sam ja tvrdio da su svest i refleksi isto...

Just a thought... Ako su oni mogli da zacaraju spikard onda verovatno Oberonu ili Dvorkinu sigurno ne bi pretstavljao problem da ih 'pretvore' u maceve...
Korisnikov avatar
Član
Član

PrethodniSledeća

Povratak na Amber