Amber ili Haos?

Odlična epska fantastika - rame uz rame sa Tolkinom ;)

Moderator: rinsvind

Postod Vanya u Sub Dec 04, 2004 7:46 pm

A to! da, to je bas zanimljivo. Pa dobro, Logrus i Uzor se moraju po necemu i razlikovati; ovo je svrsishodno pre svega sto je praktikovanje Umetnosti u haosu mnogo izrazitije nego u Amberu ( jebiga, imaju uredno skolu za magiju) . Zato je njima to kao neko sredstvo za rad, ali kreirano i kalibrirano prema ustrojstvu korisnika. Ja sam shvatila da su se ti predmeti stvorili tokom prolaska Logrusom, bar kad je Mandor u pitanju.A posebno je zanimljivo sto mogu da evoluiraju u pogledu svesnosti, poput Frakira.
Ima i ono izvlacenje garderobe, oruzja ili hrane iz drugih Senki, pomocu Logrusa. Super stvar.
Eve vam ga NA!

Slika
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Pon Feb 09, 2004 1:03 pm

Postod Zloba u Ned Dec 05, 2004 11:26 am

Fingolfin The Elf King je napisao:Nenene, mislio sam na Frakir i Mandorove kugle-oboje su svesne tvorevine Logrusa nastale tako sto su Mandor i Merlin prosli njime noseci ih...

Nenene,ni jedno ni drugo nije svesno nego jednostavno magijski predmet,
samo sto je Frakir dobio svest da bi Merlinu pomogao da se odluci,ali
pre toga nije imao svest vec je pratio komande (kao i Mandorove kugle)...
Without innocence the cross is only iron,
hope is only an illusion & Ocean Soul's nothing but a name...

Slika
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Pon Jul 05, 2004 6:51 pm

Postod Fingolfin The Elf King u Ned Dec 05, 2004 2:14 pm

Kako je onda mogao da upozorava Merlina na opasnost ako nije bio svestan? Tada je samo presao na visi nivo svesti...
Perec je škljocnuo zubima, i pregledao sledeći list. To je takođe bilo naređenje: o posmrtnom administrativnom kažnjavanju - novčanom kaznom u visini četvoromesečne plate - psa vodiča oružane straže G. de Monmoransi "koji je nemarno dopustio sebi da ga uništi atmosfersko pražnjenje (munja)."
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Pet Okt 17, 2003 12:00 pm

Postod High Duke u Ned Dec 05, 2004 3:27 pm

Setimo se poslednje price.
U igri je jos jedan igrac.
Ko?
Pa sam zamak Amber? Na zalost zelazni je umro i nije zavrsio pa ne znamo, ali sta je moglo da ozivi zamak osim samog Uzora?
A sta vi mislite o spikardima? Kaze se da koriste sile starije od Logrusa i Uzora?
Po bethancourtu su ih napravila bica koja su staria od haosa i koji zive u nekom svom univerzumu do kog se ne moze lako doci jer ne potpada pod uticaj Uzora i Logrusa. Mada Bethancourt je jeretik pa to sto je on izmislio je sranje.
I kako su spikardi pretvoreni u maceve?
Let your blows fall because faith is my shield and valor is my sword

A knight is sworn to valour
His hearth know only virtue
His blade defends the helpless
His might upholds the weak
His words speak only truth
His wrath undoes the wicked
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Pet Jul 05, 2002 10:32 am

Postod mtgi u Ned Dec 05, 2004 9:20 pm

High Duke je napisao:Setimo se poslednje price.
U igri je jos jedan igrac.
Ko?
Pa sam zamak Amber? Na zalost zelazni je umro i nije zavrsio pa ne znamo, ali sta je moglo da ozivi zamak osim samog Uzora?
A sta vi mislite o spikardima? Kaze se da koriste sile starije od Logrusa i Uzora?
Po bethancourtu su ih napravila bica koja su staria od haosa i koji zive u nekom svom univerzumu do kog se ne moze lako doci jer ne potpada pod uticaj Uzora i Logrusa. Mada Bethancourt je jeretik pa to sto je on izmislio je sranje.
I kako su spikardi pretvoreni u maceve?

Arghh...
A u kojoj je to knjizi?
Pročitao sam samo prvih 8, ove ostale tražim...
fuck the pain away
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Uto Apr 22, 2003 9:55 am

Postod Fingolfin The Elf King u Ned Dec 05, 2004 10:00 pm

Spikardi su koliko se cini jako mocne stvarcice... Koliko se secam Merlin je rekao da oni predstavljaju sirovu moc (nije prefinjena kao carolije koje je on koristio) i da crpe energiju iz mnogo izvora; ja iz ovoga zakljucujem da su nastali jako davno kada je magija bila drugacija...

A sigurno su stariji od Uzora (za Logrus ne znam)-kaze se da su Grejsvandir i Brendov mac (ne mogu da se setim imena) delovi Uzora, tako da su morali postojati pre njega...
Perec je škljocnuo zubima, i pregledao sledeći list. To je takođe bilo naređenje: o posmrtnom administrativnom kažnjavanju - novčanom kaznom u visini četvoromesečne plate - psa vodiča oružane straže G. de Monmoransi "koji je nemarno dopustio sebi da ga uništi atmosfersko pražnjenje (munja)."
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod High Duke u Ned Dec 05, 2004 10:50 pm

Koliko se ja secam on kaze da spikardi crpu energiju iz senki. Da li su senke postojale pre nastanka Ambera? Da li je haos bacao svoje senke, ili su se one nastale tak sa amberom i onda se razvukle od jedno do drugog. Da li je mozda dragulj pravde jedna vrsta spikarda. Ko kaze da moraju da budu prstenovi u pitanju.
Let your blows fall because faith is my shield and valor is my sword

A knight is sworn to valour
His hearth know only virtue
His blade defends the helpless
His might upholds the weak
His words speak only truth
His wrath undoes the wicked
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Pet Jul 05, 2002 10:32 am

Postod Fingolfin The Elf King u Ned Dec 05, 2004 11:13 pm

Pa receno je da su bili prstenovi (koliko se secam)... A prekovani su (ili sta vec) u Grejsvandir i Brendov mac-mislim da se na jednom mestu kaze da je Dvorkin uzeo 3 spikarda i Dragulj Pravde i pobegao s njima... A za Senke stvarno ne znam... Verovatno su postojale i pre, samo drugacije-pretpostavljam da je Haos bacao svoje senke...
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Zloba u Pon Dec 06, 2004 7:48 pm

Fingolfin The Elf King je napisao:Kako je onda mogao da upozorava Merlina na opasnost ako nije bio svestan? Tada je samo presao na visi nivo svesti...

mogao je da oseti opasnost i da upozori na nju(refleksno).
...malo filozofiranja:npr.vidi ptice,one prave gnezda od kad znaju za sebe
i neznaju zasto to rade jednostavno rade,pa opet nisu svesne... :lol:

Slika
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Fingolfin The Elf King u Pon Dec 06, 2004 8:49 pm

I sam Frakir je rekao da je bio na nizem stupnju svesti (nemam knjigu, potrazi sam); a to za ptice si neverovatno lupio-to ti je cist dokaz da sam u pravu; one su samo na nizem stupnju svesti od nas... Ako je Frakir bio samo stvar kako je bilo sta mogao da radi refleksno? Da bi imao reflekse potrebna ti je kakva-takva svest...
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod iceman u Pon Dec 06, 2004 11:41 pm

sto se tice teme, meni se dopada i Amber i Haos. To su 2 strane istog novcica, jedno bez drugog ne ide. Licno mislim da je potrebna tanana ravnoteza izmedju te 2 suprotnosti, da jedna strana potpuno predvlada, stvarnost ili kako hocete univerzum bi se pretvorilo u nistavilo. Meni se Amber svidja zbog spletaka, vrlina i mana glavnih junaka i lepote i njenih senki koje su odraz Ambera, a Haos mi se dopada zbog mastovitosti destrukcije i nereda (koji je zapravo srz Haosa).
Član
Član

Pridružio se: Sub Jun 05, 2004 11:41 pm

Postod Zloba u Uto Dec 07, 2004 8:39 pm

dobro ajde Frakir je imao svest.bla bla bla bla bla...

Slika
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod alcesta u Uto Dec 07, 2004 8:52 pm

Fingolfin The Elf King je napisao:Kako je onda mogao da upozorava Merlina na opasnost ako nije bio svestan? Tada je samo presao na visi nivo svesti...
Ne bih da pametujem o ovome dok ne pročitam svih 10 knjiga, ali argument i nije neki. Ne znači da je Frakir obavezno imao svest kad je upozoravao Merlina. Na kraju krajeva, ni alarmni uređaji nemaju svest pa opet obavljaju svoju svrhu. To ne znači da tvrdim da Frakir nije mogao da je ima, samo da ovo nije nikakav dokaz.
What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

Postod TheSaint u Uto Dec 07, 2004 8:58 pm

evo od pocetka:(moram da vas upozorim da sam citao betankurta[namerno mu srbizujem prezime] pa mozda zaleti malo i od njegovog objasnjenja, jer on prakticno pise knjige u kojima iznosi svoje

vidjenje pre-ambera, stoga delovi o kojima on pise a ja ih slucajno navedem su oni sa kojima se ja slazem)

takodje moram da primetim da sam Zelazny nije konzistentan u svojim knjigama ali kako mi je jedan prijatelj jednom rekao "Zarad dobre price par sitnica se moze zanemariti".

Aduti i JoJ(dragulj) su samo artefakti a ne reprezentacija magije uzora. deo magije uzora moze da se vidi kod fione kad je merlin ispituje u vezi branda i kod price o juliji jer ona koristi iskvareni oblik magije uzora.

jedina magija koju ostala bica nose u sebi je shapeshifting. i ostali oblici magije nize vrste, kao sto si sama primetila samo initiates of logrus imaju dostup pravoj high magick.

stvari stvarno nisu crno bele jer delimichno je razumljivo da lordovi haosa teze potpunom haosu gde njihove sutshtine dolaze do pravog izrazaja. zato oni vode rat protiv ambera, ali kao sto je poznato nema ordera bez chaosa i obrnuto jer je nemoguce definisati jedan bez drugog. doduse to zelazny pominje ali njegova knjiga ne pochinje kada je postojao samo chaos vec od kreiranja uzora.

Frakir i Mandorove kugle nisu svesna bica vec artefakti magijom poboljshani, to jest ja uzmem parce konopca i zacaram ga tako da davi onog na koga ga bacim i ucinim ga osetljivim na zle namere upucene meni. E nesto slichno se radi u logrusu, mogu da vam pasteujem ovde tekst o tome

kako je merlin prolazio kroz logrus i kako je nastala frakir. Kao sto je neko vec primetio Logrus pretvara frakir u svestan predmet kasnije u undershadowu. Naravno predmeti ne nastaju u logrusu vec ih nosioci ponesu sa sobom.

spikardi predstavljaju i izvor energije i izvor carolija. zapravo kako merlin kaze on prosledi ideju o caroliji u spikard i on je izbaci kao caroliju napajanu iz spikardovih sopstvenih izvora energije. primetimo da ghoswheel moze da se klasifikuje kao slican artifakt. e sad ja se slazem da su spikardi pretvoreni iz prstenova(ko je rekao Gospodar prstenova? :D ) u maceve. to je jedna od stvari koje zelazny nije objasnio ili se opet nije drzao prethodne price. Po ideji

Korvin kaze da grejsvandir sadrzi deo uzora kao i vervindl. a posle kaze da su oni zapravo spikardi. e sad ponudjeno objashnjenje mozhe da bude da su to bili spikardi koji su kroz hodanje uzorom pretvoreni u macheve? kao sto je merlinova davilica poboljshana, medjutim meni je brand tip kome bi vise lezala carobna palica(wand) ili nesto slichno a ne mach. E sad moguce je da je to bio blejzov spikard?! pa da mu ga je brand "maznuo" ili tako nesto. Korvinu sasvim lezhi da spikard pretvori u mach jer je on macevalac, odnosno to mu je jedna od jacih strana.
E sad da li su stariji od uzora ili ne... moguce je i jedno u drugo. naime: receno je da su oni korisceni da bi se stabilizovale senke. senke su nastale kada je nastao uzor. ili bolje reci problemi sa senkama? jer logicno je da haos i sam baca neke haoticne senke-> courts of chaos. Ako su nastale turbulencije kada je nastao amber, sto je moguce jer smo videli kakav je efekat popravke uzora, onda su tako mocni artefakti mogli da se koriste da stabilizuju senke, i na taj nachin steknu svoje izvore u senkama, odakle crpe energiju.

JoJ nije jedna vrsta spikarda naravno jer je poznata prica o tome kako je on "dobijen". unicorn se rodila i osakatila zmiju za jedno oko t.j. JoJ(jewel of judgement). po ideji drugo oko bi moglo da bude dragulja haosa odnosno da sadrzhi haos/logrus.

Pa receno je da su bili prstenovi (koliko se secam)... A prekovani su (ili sta vec) u Grejsvandir i Brendov mac-mislim da se na jednom mestu kaze da je Dvorkin uzeo 3 spikarda i Dragulj Pravde i pobegao s njima... A za Senke stvarno ne znam... Verovatno su postojale i pre, samo drugacije-pretpostavljam da je Haos bacao svoje senke...

E ovoga se stvarno ne secam i voleo bih da mi kazhesh u kom delu/knjizi se to pominje i po mogucnosti citiras to, bio bih ti zahvalan.

I sam Frakir je rekao da je bio na nizem stupnju svesti (nemam knjigu, potrazi sam); a to za ptice si neverovatno lupio-to ti je cist dokaz da sam u pravu; one su samo na nizem stupnju svesti od nas... Ako je Frakir bio samo stvar kako je bilo sta mogao da radi refleksno? Da bi imao reflekse potrebna ti je kakva-takva svest...

*kashlj kashlj* odseci piletu glavu i ono nastavlja da trchi, refleks nije isto sto i svest... ali ajde mozhda mozhe tako da se nazove ja sam u svoje vreme imao debatu o tome sa profesorom sociologije... ja ipak mogu da podrzhim u ovom sluchaju obe strane i da ih argumentujem
primerima i idejama tako da vas ubedim da je to vidjenje tacno, ali to je van teme u potpunosti, bitno da je frakir dobila sposobnosti kroz lgorus i posle je logrus te sposobnosti poboljshao...

poz,
Svetac
O:)

editovano na zahtev citalaca, ne znam zasto ga je ubagovao onako prvi put ;)
Poslednji put menjao TheSaint dana Sre Dec 08, 2004 3:54 pm, izmenjena samo jedanput
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Čet Nov 11, 2004 11:09 pm

Postod Zloba u Uto Dec 07, 2004 9:10 pm

...upravo tako...to sam (na neki drugi nacin) i ja
rekao ali ne,Zloba je mali smarac i njega niko ne slusa...pff.

Slika
Korisnikov avatar
Član
Član

PrethodniSledeća

Povratak na Amber