[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
www.tolkien.rs • Pogledaj temu - Grčka mitologija II

Grčka mitologija II

Grčka, nordijska, slovenska...

Moderatori: alcesta, ragnarok

 

Postod Aradela u Čet Mar 09, 2006 9:22 am

Kazes mi da moram da nestanem
Kao cvece koje negujem
Nista od mog imena da ne ostane
Nista slavno da ne postane
Ali jos su mlade baste koje zalivah
Pevace se opet pesme koje pevah.


moj blog http://doktorkabg.blogspot.com/[/color]
Korisnikov avatar
tresnje
tresnje
 
Postovi: 9044
Pridružio se: Ned Jan 13, 2002 12:14 am
Lokacija: Nan Elmot

 

Postod Raider u Sre Maj 24, 2006 8:11 pm

Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 40
Pridružio se: Ned Maj 14, 2006 8:52 pm

 

Postod alcesta u Čet Maj 25, 2006 12:54 pm

What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Grčka mitologija II

Postod Rainbow u Ned Jun 25, 2006 3:14 pm

Mrzim i volim. Pitaces me mozda zasto to radim. Ne znam, osecam da je tako i to me muci.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 352
Pridružio se: Pon Nov 08, 2004 7:41 pm

 

Postod Rainbow u Ned Jun 25, 2006 3:17 pm

Mrzim i volim. Pitaces me mozda zasto to radim. Ne znam, osecam da je tako i to me muci.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 352
Pridružio se: Pon Nov 08, 2004 7:41 pm

 

Postod alcesta u Ned Jun 25, 2006 10:02 pm

What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Grčka mitologija II

Postod Gabrielle u Sre Apr 16, 2008 8:31 pm

E, sad, ne znam da li treba da ispričam neki mit ili da kažem zašto volim grčku mitologiju, pa ću ja da ispričam mit zbog kojeg sam zavolela grčku mitologiju.

HAD I PERSEFONA

Persefona je postala Hadova žena protiv svoje volje. Kad je jednom u šetnji ubrala narcis, cvet smrti, otvorila se pod njom zemlja i iz dubina je izašao bog Had. Za čas ju je savladao i doslovno je s njom proprao u zemlju.

Persefona je uspela da krikne, ali majka Demetra, koja je odmah dotrčala, nije našla ni traga od nje. Dugo je tražila svoju kćerku, sve dok joj bog Helij nije ispričao šta se desilo. Onda je Demetra otišla na Olimp i zatražila pomoć od Zevsa. Zevs je poslao glasnika Hermesa u podzemni svet da vrati kćerku natrag. Ali, bilo je prekasno: Had se u međuvremenu oženio s Persefonom i dao joj je da pojede jezgro nara koji je bio simbol braka (kad bi neko nešto u podzemlju pojeo, nije se više mogao vratiti na gornji svet).

Nakon dugog pregovaranja Zevs je postigao kompromis: Demetra je pristala da njena kći ostane Hadova žena i da sa njim živi trećinu godine u podzemnom svetu, a Had se obavezao da će je puštati da dve trećine godine provede na gornjem svetu i tamo živi s majkom.

Od tada Persefona dolazi na zemlju u proleće, a Demetra, radosna zbog njenog povratka, daje rastinju snagu plodnosti kako bi je priroda pozdravila zelenilom i cvećem. Kad se krajem jeseni Persefona vraća u carstvo mrtvih, cela priroda, a s njom i Demetra, tuguje i oblači se u žalosnu odeću.



Nadam se da vam se sviđa.
Once, in a time before time, God breathed life into the universe. And the light gave birth to Angels. And the earth gave birth to Man. And the fire gave birth to me, creature condemned to dwell in the void between the worlds. One who wakes me shall be given three wishes. Upon the granting of the third, the unholy legions of me shall be freed to rule the earth. Fear one thing in all there is...fear me.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 19
Pridružio se: Uto Apr 15, 2008 6:57 pm
Lokacija: Znam za jedan grad, zove se Beograd

 Re: Grčka mitologija II

Postod alcesta u Čet Apr 17, 2008 3:45 pm

Dobro došla, lepo je što si podelila s nama svoj omiljeni mit. Vreme je bilo da i ova tema malo živne. :)
What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Grčka mitologija II

Postod ragnarok u Pet Maj 16, 2008 1:58 pm

da, dobro dosla i dobro nam postovala.

Had i persefona, malo je to duza prica koliko mi se cini, a sudeci po nacinu pisanja izvuceno iz knjige prof. Kuna "Mitovi i legende Grcke", a u izdanju djecje knjige.
;0
ONLY for ur eyes
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1356
Pridružio se: Pon Nov 17, 2003 6:00 pm
Lokacija: vamo - namo

 Re: Grčka mitologija II

Postod Spirit Crusher u Ned Dec 28, 2008 8:59 am

Pozdrav svima,vidm slabo se postujem na ovoj temi :(
Zasto volim Grcku mitologiju:
Kod njih me odusevljava odnos bogova i naroda.Bogovi su imali sve ljudske osobine tj. bili su kao ljudi,nisu imali svestena lica.............. e sad mit
SVRGAVANJE KRONA

Kron se oženio svojom sestrom Reom, kojoj je posvećen hrast. Ali Kronu je Majka Zemlja prorekla da će ga jedan od njegovih sinova smaknuti s vlasti, a to mu je potvrdio i otac Uran na samrti. Zbog toga je on svake godine proždirao decu koju mu je Rea rađala: najpre Hestiju, zatim Demetru, potom Hada, najzad Posejdona.
Rea je bila ogorčena. Ona je rodila trećeg sina, Zeusa, u mrkloj noći, na planini Likaj, u Arkadiji, na mestu gde ni senka žive duže nije pala, i, pošto ga je okupala u reci Nedi, poverila ga je Majci Zemlji, koja ga je odnela u Likt na Kretu i sakrila u pećinu planine Dikte. Majka Zemlja je Zeusa ostavila nimfi jasenovog kulta, po imenu Adrasteji, i njenoj sestri Iji da ga neguju. One su bile kćeri Meliseja i kozje nimfe Amalteje. Zeus se hranio medom i pio Amaltejino mleko zajedno sa kozjim Panom, svojim bratom po usvojenju. Zeus je bio zahvalan nimfama što su GA negovale i kada je postao gospodar sveta, postavio je lik Amalteje među zvezde kao sazvežđe Jarac.4 Zeus je od Amalteje pozajmio jedan od njenih rogova koji je podsećao na kravlji, i dao ga Melisejevim kćerima; taj rog je postao čuvena Kornukopija, ili rog obilja, uvek pun hrane i pića po želji svojih vlasnica. Ali neki kažu da je Zeusa dojila krmača, da je jahao na njenim leđima i da je izgubio svoju pupčanu vrpcu kod Omfaliona u blizini Knosa.
Oko Zeusove zlatne kolevke, koja je bila okačena o drvo (tako da Kron nije mogao da je pronađe ni na nebu ni na zemlji ni na moru), stajali su Reini sinovi, naoružani Kureti. Oni su udarali kopljima o štitove i galamili da bi prigušili njegov detinji plač, kako ga Kron ne bi čuo izdaleka. Jer, Rea je u pelene uvila kamen i dala ga Kronu na gori Taumasija u Arkadiji; on ga je progutao, misleći da je to mali Zeus. Ipak, Kron je naslutio šta se zbilo i tragao je za Zeusom, koji je sebe pretvorio u zmiju a svoje dadilje u mečke; odatle sazvežđe Zmija i Medved.
Zeus je živeo među pastirima u planini Ida u jednoj pećini sve do svoje zrelosti, a tada je počeo da se udvara titanki Metidi, koja je živela pored pritoke Okeana. Po njenom savetu, on je pohodio Majku Reu i zatražio da postane Kronov sluga, čija je dužnost da mu dodaje pehare. Rea je bila spremna da pomogne Zeusu u osveti; ona mu je nabavila sredstvo za povraćanje, a Metida mu je pokazala kako da ga pomeša s Kronovom medovinom. Pošto se dobro napio, Kron poče da povraća, najpre kamen, a potom Zeusovu stariju braću i sestre. Oni izleteše nepovređeni, a iz zahvalnosti zamoliše Zeusa da ih povede u borbu protiv Titana, koji izabraše za vođu džinovskog Atlanta, jer je Kron već bio prešao vrhunac svoje moći.
Rat se vodio deset godina. Majka Zemlja najzad proreče svom unuku Zeusu pobedu ako stupi u savez sa onima koje je Kron zatvorio u Tartar; zato Zeus, najpre u tajnosti, ode do Kampe, stare ključarke Tartara, i ubije je. Našavši ključeve od Tartara, on oslobodi Kiklope i Storuke, pa ih onda osnaži božanskom hranom i pićem. Zauzvrat Kiklopi Zeusu dadoše munju kao oružje za napad, Hadu dadoše nevidljivi šlem, a Posejdonu trozubac. Trojica braće održaše ratni savet. Posle toga Had se, nevidljiv, približi Kronu i ukrade mu oružje, a dok mu je Posejdon, preteći trozupcem, odstranjivao pažnju, Zeus pogodi Krona gromom. Sad trojica Storukih potegoše stene i počeše da ih bacaju na preostale Titane, koje iznenadna dreka kozjeg Pana ispuni strahom. Bogovi sad navališe da ih gone i tako Krona i sve potučene Titane, osim Atlanta, prognaše na britansko ostrvo na dalekom zapadu (a drugi pričaju da su ih zatvorili u Tartar, gde su ih dobro čuvali Storuki) te nikada više nisu uznemiravali Heladu. Atlant je, kao ratni vođa, primerno kažnjen time što mu je naređeno da drži nebo na svojim plećima; Titanke su, međutim, bile pošteđene zbog Metide i Ree.
Sam Zeus je u Delfima postavio kamen koji je Kron izbljuvao.Tamo ga stalno natapaju uljem i prinose na žrtvu povesma neopredene vune.9
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 82
Pridružio se: Sub Dec 27, 2008 4:03 pm
Lokacija: Nedostupna Polja

 Re: Grčka mitologija II

Postod alcesta u Pon Dec 29, 2008 4:51 pm

Dobro nam došao. Lepo što si podelio s nama svoj omiljeni mit. :D Samo ne znam otkud ti to da grčki bogovi nisu imali svoje sveštenike. Šta misliš, ko je natapao taj kamen uljem i prinosio mu žrtve? ;)

Nažalost veliki deo foruma je sve samo ne živahan. Nadajmo se da će iduće godine navratiti više ljubitelja mitologije nego što ih je zadnjih meseci bilo po ovim temama. :(
What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Grčka mitologija II

Postod Spirit Crusher u Pon Dec 29, 2008 8:03 pm

Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 82
Pridružio se: Sub Dec 27, 2008 4:03 pm
Lokacija: Nedostupna Polja

 Re: Grčka mitologija II

Postod pinki u Ned Jan 11, 2009 6:20 pm

Mitologiju sam zavoleo kao klinac:)otac mi pricao rane price.Pored ostalih pricao mi price Grcke mitologije,i one su mi zbog cudovista i ostalih bica postale omiljene,pa sam zbog toga poceo prvo da citam Grcku mitologiju.
Odisej i njegove avanture su mi valjda najomiljenije.A od kratkih prica svidjaju,pored ostalih,(cisto da navedem nesto):) ma mi se legenda o MIdi,Sizifu i Tantalu,Dedal i Ikar,Nioba,Arahana,Persej....(ove navedene sam najvise slusao kao klinac:) )
Vrbacima tasarinana sam hodao u prolece
Ah!izgled i miris proleca u Nan-tasarionu!
i rekao sam da je to dobro.
Lutao sam leti hrastovim sumama Osirijanda.
Ah!svetlost i muzika u tom letu kraj Sedam reka Osira!
i mislio sam da je to najbolje.
Bukvama Neldoretan dosao sam u jesen.
Ah!zlato i crvenilo i uzdasi lisca u jesen u Taur-na-neldoru!
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 975
Pridružio se: Pet Jan 04, 2008 6:25 pm
Lokacija: merkur(cetvrti krater sa desne strane)

 Re: Grčka mitologija II

Postod Margiloth u Ned Jun 21, 2009 8:08 pm

Za sve fanove grčke mitologije... snima se rimejk Clash of The Titans:
http://www.imdb.com/title/tt0800320/

Što reče neko na nekom forumu (ne mogu da se zakunem da je ovaj) - koga je Sam Worthington morao da *bleep* da bi se našao na A-listi svih blokbastera u naredne dve godine??
Ali šalu na stranu, ja se uvek nekako veselim kada Holivud krene da ekranizuje Grke, neki vid zabave je zagarantovan, da li je hejt ili ložana, nije ni bitno, hype je hype!
"Will fate seduce you to her will?
Not if you struggle with all your Skill.
Summon your allies, locate the trained,
Consummate all from what you’ve refrained.
There’s a future not yet fashioned,
Founded by your fiery passions!"
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 2882
Pridružio se: Čet Jul 03, 2003 1:18 am
Lokacija: Sive Luke / Beli Grad

 Re: Grčka mitologija II

Postod pinki u Pon Jun 22, 2009 10:02 am

hip hip hipik,stvarno je dobro ja Odiseju gledao ko zna kolko puta;)

e a jel zna neko seriju ,,Sarene kaze,, tematika isto grcka mitologija vodio je Lane Gutovic,bas bilo zaniumljivo?kad bi naso negde da je skinem
Vrbacima tasarinana sam hodao u prolece
Ah!izgled i miris proleca u Nan-tasarionu!
i rekao sam da je to dobro.
Lutao sam leti hrastovim sumama Osirijanda.
Ah!svetlost i muzika u tom letu kraj Sedam reka Osira!
i mislio sam da je to najbolje.
Bukvama Neldoretan dosao sam u jesen.
Ah!zlato i crvenilo i uzdasi lisca u jesen u Taur-na-neldoru!
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 975
Pridružio se: Pet Jan 04, 2008 6:25 pm
Lokacija: merkur(cetvrti krater sa desne strane)

PrethodniSledeća

Povratak na Mitologija

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju

cron