Plac

Maštovite priče naših članova

Moderator: Earvena

 Plac

Postod Voldemir Séretur u Ned Jul 19, 2009 12:16 pm

Ceo dan je provela u ciscenju avlije, od samog jutra je osvanula sa metlom u ruci, hvatajuci mlaki hlad, koji brzo iscezne letnjim danima. Kad sunce zajase upekli crep, u podne, ona se nije odmarala, niti otisla do Mirjane, I ako je obecala da ce je danas posetiti. Oprala staze, pocistila prozore, stavila mlade dunje na ormare, pokacila pletivo po zidovima, opajala sobe, razvetrila, obrisala, posklanjala I povadila novo. Tesko joj je, pocela je da oseca neki pritisak u grudima kako tisti I stiska, bas po ovakvoj omorini. Zauzeta pospremanjem, sasvim uobicajnim u vecini dvorista njenog mesta tog dana, kako bi goste za slavu docekala u sto boljem redu, ponosna na ono sto ima. Vec su ovih godina postajali prava domacinska kuca. Toliko je toga trebalo pokazati, toliko ispricati - izneti nova odela koje joj je Milan doneo iz Trsta, posluziti goste susenim tropskim vocem koje je kupila od jednog Crnogorca, provesti podapite goste posle obeda kroz dvoriste, pokazati supe, uvesti u stalu, pohvaliti se zetvom I pomalo skromno negodovati oko stoke, njihove cene I snalazljivih preprodavaca koji zele unistiti seljaka. Ove godine nema vise zemljanog poda, niti stare peci koja je nakaradno se izlezavala u sali za goste, kao I onih starih drvenih vrata, polupanih prozora na stali, oronulog senjaka. Njen je Milan sve popravio, staro pobacao, novo kupio, pec odneo, brodski pod u kuci postavio. Njen Milan. Ceo taj dan joj se zari I pece pored starih furuna, dovlaci granje, pa neke stare snopove koje su jos onomad isekli I spremili za slavu, gura ih, uzurbano, u vatreni zjap I garavim licem posmatra kako se zagreva cigla, a u glavi mu je vec, znala je ona, kako ce se ispeci, kako uneti pecenje, da li zatvarati furunu, da li je bilo dovoljno lozenja. Njen Milan. Pokazace svim tetkama haljinu iz Trsta koju joj je kupio I platio dobrih dukata. Mora opajati I razvetriti ustajalu sobu njene pokojne svekrve, mora, za Milana ce sve, pa I u to mesto zakoraciti. Noge bi joj klecale od umora. Vazuh se malo prenuo iz sanjivog transa I osvezio umorena tela dok se uzjapureno sunce spremalo na pocinak.Naslonila se na cesmu bronzanog sjaja,gledala kako Milan svrlja po komsiluku,prevrce susedna dvorista,dize ukucane u potrazi za nekim da izvade pecenje iz vec hladne furune.Ponudila mu se ona, zapregla, noseci krpe za ruke I nezno cvrkucuci, ali on odmahnu onim tamnim rucerdama I pogleda je preko, snazno. Zna I ona da ne bi smela, ne sada, ali opet, ruku bi za njega u oganj stavila. Napumpa polako ono vode sto joj je trebalo za veceras I spremi se za pocinak.
U sali nezapaljena sveca ocrtavala se u senci. Miris dunja uvukao se u pore cilima na zidovima koji su odisali lagano. Namestena postelja caklila je u mracnoj odaji ispartana maznim bakarnim nizovima svetlosti. Sporo je sunce zalazilo, ostavljajuci postelju, nju, pustene crne kose, bledog mladog lica, blago krivog nosa, iscekivajuci ga. Posto je I svaki trag dana napustio krosnje ispred prozora spavace sobe, osetila je muski miris masti, paljevine I znoja, nedugo posto su zaskripela vrata. Skinuvsi se, on je mirno I tiho, pazljivo, kao da brine da je ne probudi, uvukao se pod bele carsafe. Nezno ga je opkolila svojim rukama, kao gugutka pevusila u sebi neku melodiju, cvrsto mu stiskajuci umorna ramena, prsa. Pomilovala mu je neobrijano, ali opet, tako meko lice. Pozelela je njegov dodir - predugo se zadrzava na putu. Ove noci su one koje znace, koje brisu sve ostale - brisu kosmare, iscekivanje, brigu, nesanicu. Noci kad je sa njom, makar I ovakav, umoran, neopran, pospan. Zabrinut - stalno se vrpoljio po duseku, tek je nezno milujuci, tek zgrabivsi joj ruku I odvlaceci u stranu. Onda, pred san, kad su vec recne vile dunule u svoje snene svirale, pozivajuci je uz huk Milanovog teskog disanja, on bi joj nezno prislonio njegovu radnicku saku na blagosiljan stomak. Nije progovarala, nasmesila se, tako da joj biseri odudaraju od olovne odaje.
-Poklonicu, dacu, Milane, tebi dragi, mucenice. Biser, drvo da mi obrezujes I zalivas do smrti, kucace ti njegovo srce pod tvojim rukama. Cujes, kuca I sad? Dete, nase, jako. Volim te.
Pomamljena mesecina zavukla je ruke pod kapke. Lezi, u svojoj sobi, opkoljena je mlecnom tisinom prolecne noci. Posteljina je hladna, na Milanovoj strani samo tiho ulegnuce. Svet je utihnuo. Blagi povetarac prekine zveranje u osvetljenu sobu pomerajuci odskrinut prozor. Potrazice ga, kopka je ,gde li je. Dize se polako, sneno spustajuci bose noge na prohladni brodski pod. Zvera okolo, soba je ista, no mirisi odudaraju, svetlije je.Ne osecaju se dunje, potmulo cuce na ormarima, u vazduhu je miris tamjana. Ne shvata otkud tu no ne razmislja, nekako, sve joj je nevazno. Oseca neki nagon da hoda, da potrazi svog muza, da se napije vode. Mogla bi I kucu jos jednom da proveri, stoku da obidje? U razmisljanju je prenu vrisak. Plac. Plac malog deteta. Krosnje zlosutno su obgrlile prozor, nize su nego ranije, a zvezde cute kroz zamagljeno okno. Kao da je gladno? Udje, pomalo uplaseno u salu, na stolu stoji ona sveca, ugasena, nekoliko cigara u pepeljari, vrata od hodnika odskrinuta su. Plac sve je snazniji. Kroz prostor na vratima oseca se miris trulezi. Oci! Na prozorima! Dva oka, nepomicna, ludacka, gledaju je iz tame. Milane?! Zadize malo spavacicu I pojuri kroz hodnik. Smrdi. Place. Ulece u sobu, onu koju se najvise plasila, onu sa starackim tesko opisivim, teskim, vlaznim, prljavim, sablasnim mirisom.Sobu pokojne svekrve. Vrata se sama otvorise, oci nestase sa prozora, povetarac stade. U kolevci sneno place dete. Ne vidi mu lice, stoji u dovratku, lede joj se noge, rovase trnci. Oci, kakve su ono oci? Ne boji se vise, oseca da je njeno. Konacno, zagrli ce ga,osetiti kako dise, nahraniti, mleka mu dati. Pridje, otkri mu lice, casav bese prekrio ga. Smrt. bezivotne oci zurele su prazno, osudjujuce, u nju. Plac ne prestaje, sad su to krici. Spolja, vriste oci, udaraju u prozore. Place. Modro plave usne se ne pomeraju. Uzme mrtvo dete, suza joj krenu. Ne boji se. Bledo lice nepomicno u njenim rukama, a I dalje place .Usta, zgrcena kao da se izuvijaju u zlosutan osmeh. Lupaju prozori. Isturi dojku I otvori prstima hladna usta. Ne dise Pogleda u stomak, nema ga.. Tiho poce pevusiti staru uspavanku…spavaj duso,spavaj sad ti….prozori zvece, staklo puca…Mlitave ruke pomerise se, grcevito je uhvatise, mrtvacke usne povukose mleko. I dalje odnekud cuje se plac. Probudila se.
Prebledela, obukla se u crno sutradan. Goste pozdravljala je cutecki, bez osmeha, pognutog lica.Ostarila je deset godina, preko jedne noci.Milan ju je pitao sta joj je. Trudnica sa podmakim stomakom rekla je - Nerotkinja sam. Tiho je jecala kad bi otisla u kujnu da donese jelo ,kad bi se na trenutak izvukla od ljudi, u pauzama izmedju sofra.
Dan posle toga porodila se. Dusu je ostavila na posteljini svoje svekrve. Nikad nije videla svoje dete. Sina. Nikad nije cula kako place. Ili, mozda, ipak jeste?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 15
Pridružio se: Pon Jul 14, 2008 12:05 pm

 Re: Plac

Postod Voldemir Séretur u Ned Jul 19, 2009 12:19 pm

Ljudi izvinjavam se zbog uvlacenja pasusa,nesto mi nece :(.takodje,ne mogu da pisem sa ch sh dz,iako sam pobornik cirilice,ne vredi,makar ne na tastaturi.unapred se zahvaljujem na kritikama :)
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 15
Pridružio se: Pon Jul 14, 2008 12:05 pm

 Re: Plac

Postod bookman u Čet Jul 23, 2009 12:05 pm

Ja stvarno ne znam kakvo ljudi pronalaze zadovoljstvo u pisanju tragedija?
Zar nema dovoljno sranja u svakodnevnom životu, nego ga treba još i izmišljati.

Inače, priča mi se, do predkraj, svidjela, ali daj brate nešto vedrije.
NISI TI NA NEBU SAM
BOGOVA JE POVAZDAN
S NEKIM ĆU SE VEĆ NAGODITI
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 505
Pridružio se: Sre Jul 02, 2008 1:30 pm
Lokacija: tamni vilajet

 Re: Plac

Postod Voldemir Séretur u Čet Jul 23, 2009 12:10 pm

Bookman kapiram te....ovo je bilo napisano samo kao pocetak neceg mnogo duzeg sto bi na kraju krajeva moglo se nazvati hororom...zanimljivo je ako uspes da podstaknes neko uzbudjenje kod onog sto cita...Konacno da me neko prokomentarise,tnx :)
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 15
Pridružio se: Pon Jul 14, 2008 12:05 pm

 Re: Plac

Postod Orion u Čet Jul 23, 2009 11:26 pm

Prica ti je solidna. Rekao bih neka varijanta domaceg, ruralnog horora :mrgreen: . Salim se malo, ali volim
price koje idu na to da stvore neku atmosferu jeze, uzasnog. Moglo je to verovatno i drugacije i bolje, ali
i ovako je ok. Imas moju pozitivnu ocenu :) .
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 588
Pridružio se: Sub Nov 17, 2007 2:01 am

 Re: Plac

Postod Miliowilix u Pet Jul 24, 2009 7:47 pm

Znaci opisi su sjajni. Prica je objektivno dobra ali stilovi kojim pisemo se mnogo razlikuju, ja bih toliko toga uradio na drugaciji nacin, valjda mi se zato prosla nije svidela, ne znam. I dalje mislim da je toliko toga zbunjujuce/nepotrebno, mozda treba biti malo jednostavniji da bi prica imala tok.

Mozda bi bilo ok da je roman ali kada su kratke price u pitanju treba se drzati kljucnih opisa. Ali objektivno i pored toga drzi paznju.
Life's a piece of shit,
When you look at it.
Life's a laugh and death's a joke it's true.
You'll see it's all a show.
Keep 'em laughing as you go.
Just remember that the last laugh is on you.
And...

Always look on the bright side of life.
Always look on the right side of life.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 363
Pridružio se: Sub Maj 10, 2003 7:45 pm
Lokacija: Donji Hobici

 Re: Plac

Postod Namo*Mandos u Sre Jul 29, 2009 8:37 am

lepo, jednostavno, intimno i sablasno...uz malu dozu ruralne patetike...
Ne znam samo u kom pravcu bi prica mogla da se nastavi?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1110
Pridružio se: Sub Nov 17, 2007 11:36 am
Lokacija: Dvori Mandosovi

 Re: Plac

Postod Voldemir Séretur u Sre Jul 29, 2009 8:59 am

Sin odrasta,otac ga mrzi,propije se,cini preljubu,sve dok jednog dana ne shvati da mu je sin nesto zastranio xD....Mislim,moglo bi da preraste u porodicnu dramu,stavise,tragediju,a moglo bi biti i neki horor....will shall see ;)
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 15
Pridružio se: Pon Jul 14, 2008 12:05 pm


Povratak na Priče

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju

cron