Deus ex Machina

Koje ste čitali i šta biste preporučili

Moderatori: High Duke, rinsvind

 Deus ex Machina

Postod Drakus u Sre Avg 21, 2013 12:49 am

Skoro sam nešto razmišljao o ovoj temi i došao do zaključka da najmanje dva od serijala koji imaju board-ove ovde se teško oslanjaju na ovo rešenje.
U Točku Vremena to su ta'vereni koji se magično izvlače iz svih mogućih neprilika. I meni to toliko ide na živce. U Hariju Poteru je to idiotska veza između Voldemora i malog retarrda zahvaljujući kojoj je ovaj preživeo četvrtu knjigu.
Pre neki dan sam završio Zadužbinu i primejućem da je kraj Zadužbine i Zemnje u sličnom maniru, samo je ovde DeM R. Danil Olivo.

Šta mislite o ovome, i da li imate još nekih serijala u kojima ste ovo zapazili?
"Možemo biti samo ono što smo, niti manje niti više."
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 995
Pridružio se: Pet Jun 19, 2009 10:00 am
Lokacija: Zamak Dragulia

 Re: Deus ex Machina

Postod Opus u Ned Sep 01, 2013 4:30 pm

Господар прстенова, Гандалф.
Član
Član
 
Postovi: 170
Pridružio se: Uto Dec 28, 2010 7:42 pm

 Re: Deus ex Machina

Postod Drakus u Ned Sep 01, 2013 5:19 pm

Malo više detalja?
"Možemo biti samo ono što smo, niti manje niti više."
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 995
Pridružio se: Pet Jun 19, 2009 10:00 am
Lokacija: Zamak Dragulia

 Re: Deus ex Machina

Postod Opus u Ned Sep 01, 2013 5:34 pm

Наравно.

трудићу се да не спојлујем превише.

Бежите будале - аииииииииеееее - туп.

Наравно, у одсудном моменту, а ничим изазвано, што представља дефиницију *Божанства у машини* појављује се супер надмоћан да решава проблеме.

( У античким комадима, трагедијама, драмама а каткад и комедијама, расплетање неке замршене радње поверавано је вољи Божанстава. Улогу би играо глумац који би био спуштан у каквој скаламерији - механизму, то јест машини - украшеној да представља енку енбеску појаву, те би нњегове мудре речи или стихови доносиле разрешавање, најчешће читавога комада. Данас се на такво шта, мислим коришћење невероватних случајности или ликова који се понашају и делају мимо онога што је већ утврђено, гледа као на слабост ауторовог умећа у вођењу радње. )

Мој омиљени пример, код СИмонса у Утехи стрвинара, када главна јунакиња након повреде добија моћ коју нико ни сањао није.

Прелепа створења, када Лени затреба, она може да ради што нико други не може, укључујући најмоћније од свих моћних Опчинитеља. Магија се повинује искључиво замислима аутора, и потребама развоја радње, а никаквом унутрашњој логици.

Читав Хари Потер серијал је јефтини пример *Божанства у машини* принципа - када год малом билмезу нешто треба, оно му се нацрта, донесе или појави на изволите, не ретко и само.

МОжемо овако у недоглед.
Član
Član
 
Postovi: 170
Pridružio se: Uto Dec 28, 2010 7:42 pm


Povratak na Fantasy knjige

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju