Sandrija Maren moj roman prvenac

Koje ste čitali i šta biste preporučili

Moderatori: High Duke, rinsvind

 Sandrija Maren moj roman prvenac

Postod Dobrocudni bilder u Sre Maj 16, 2012 11:02 pm

Pozdrav svima! Vec duze vreme pokushavam da napishem knjigu epske fantastike,ali sam tek nedavno uspeshno napisao neshto. Vrlo sam ozbiljan po pitanju pisanja,i nadam se da cu na ovaj nacin malo popularizovati Epsku fantastiku na nashim prostorima. Evo jednog malog odlomka iz knjige,nadam se da ce vam se dopasti,i zeljno ocekujem sve vashe komentare i kritike. Realtivno sam nov u ovome tako da sam otvoren za sve vidove kritike i spreman sam da ih prihvatim i iskoristim.
Ovo je za sada sve vrlo grubo napisano,gledam da pishem shto je brze moguce pri naletima inspiracije...Tako da vas molim da zanemarite gramatichke greshke i da se skoncentrishete na chisu prichu.

Deca su cutke gledala u mrtvaka ali on dalje nije progovarao ni rechi.
Bacio je pogled ka obliznjem putu gde je jedna lepa gospodjica od roda mrtvih stajala sa osmehom na svom neznom bledom licu.
Ustaoj je i odpozdravio dechicu nagomilanu oko drveta.Lakim korakom otrchao je do gospodjice.Njih dvoje odshetali su niz put.

Starac je i dalje zurio u pravcu gde onaj mrtvak sedeshe i prichashe prichu o gospi Sandriji.Zatom se trze iz neke problematike koju je imao u mislima duboko.Prochita svoje pismo sebi u bradu pa ustade.Vrata njegove kuce ubrzo su se zatvorila,poshto je i zadadnje dete odshetalo do drveta postavljajuci sebi mnoga pitanja u vezi sandrije.Mesec je vladao nebom a zvezde mu pruzashe punu podrshku.Maglene kule svetlele su u daljini a prolaznika beshe sve manje ako izuzmemo krchmu iz koje su se pijanice oteturale tek pred zoru.
Konopac bunara pocheo je da se pokrece.Kofa puna vode beshe obasjana dnevnom svetloshcu.Sunce se prelamalo u toj vodi.Takodje se i njen lik oslikavao.Ona je presipala vodu iz kofe u jednu ovalnu posudu cutke.Nalazila se u starchevom dvorishtu u osrednjoj Grobogradskoj chetvrti.U toj chetvrti ziveli su lordovi,imucni trgovci,ucheni mrtvaci po koji obogaceni bandit,pesnik ili pripovedach.
Otvorila je vrata starcheve kuce jako tiho,kao blagi vetar shto joj kosu neprimetno miluje.Starac je josh uvek bio u svom krevetu.Kao da nije mario za novi dan.Shto je i razumno u neku ruku jer onaj ko novi dan docheka u svojoj sto devedeset trecoj godini taj mu se sve manje raduje mislila je ona.Kuca nije bila previshe velika ali pak ni previshe mala.Starac je ziveo sam samcat i nije koristio pun potencijal svoje kuce jer mu nije potrebno ni bilo.Spavao je u dnevnom boravku pored kamina jer su vecheri u grobograu ipak prohladne.Vatra je tinjala a on hrkao bash kako to dolikuje njegovim godinama.Stavila je posudu sa vodm na drveni ovalni sto i zatim pochela da iznosi lonce ne mareci da li ce to poremetiti san kroz koji je ovaj matori mrtvac shetao.
Ona se bavila spremanjem nekog jela sa povrcem.Zivalj je vec postao buchniji napolju a prozori koje je malochas shirom otvorila kao da su sakupljali bash svaki glas sa puta pokraj kuce.Koktel sunca i glasova dopirao je do njegovog izboranog lica i izazivalo efekat mrshtenja na njemu.Spolja su se chule razlicheite prepirke prolaznika,zalbe,shale psovke i smeh.Neki mrtvak je ubedjivao svog sagovornika da cena kokoshi opravdano opada dok je ovaj drugi to osporavao.Jedna dama je burno reagovala na drsko ponashanje njenog pratioca dok je neko dete oborilo vazu u obliznjoj kuci.
DOSTA,DOSTA,BUDAN SAM!LISHI ME SLOBODE SLUHA I PRELEPOG DNEVNOG SLVETLA,MOLIM TE.OVE MATORE USHI CHULE SU ZAISTA DOVOLJNO TOGA.
TE MATORE USHI MOGU DA CHUJU I MENE PO NEKAD!OVO JE VEC KO ZNA KOJI PUT KAD JA DOLAZIM U VASH DOM A VI I DALJE MOJU MLADOST CHASTITE HRKANJEM.CHAK BI I SABLASNA TISHINA MOGLA BOJE DA SE KOTIRA KOD MENE.
UREDU,DOBRO,EVO DIZEM SVOJU MATORU GUZICU I POKLANJAM TI SVU PAZNJU MELISA.
Ustao je lagano,starachki iz svog kreveta.Ustao je tako da se chinilo da ce se odmah potom uhvatiti za neki shtap koji bi mu pomogao da ustane ali on to nije uchinio jer nikakvog shtapa nije bilo.Uspravio se tako da mu je sunce sad vec moglo ugledati svilenu pizamu u koju je bio odeven.Melisa je za trenutak obustavila pripremu jela i lakim koracima dosheta do starca.Prsten na njeovoj ruci sijao je putnom lepotom sjaja zlata na suncu ali tu sliku urnisao je njegov zadah iz krzljavih pluca i prizor njegovih ispucalih usana.Glomazni prsten kao da se nije dao skinuti sa njegove ruke.Ona mu dodade dnevnu skupocenu odecu koja prilichi njegovim godinama.Odeca beshe opeglana i izluftirana.Skinula mu je gornji deo pizame dok je stajao zagledan u prozor a kasnije mu je namestila kragnu i ochistila novonastalu perut sa ramena braon mantije u koju ga je odenula i privezala skupocenom svilom.Rukavi na toj mantiji bili su neshto shiri ali se celokupna odevna kombinacija na njemu slagala sa takodje braon cipelama koje mu je takodje obula.Seda neshto duza kosa,zabachena u nazad,posu se po mantiji razbacano.
Na maloj drvenoj komodi na kojoj je chamio jedan svecnjak beshe otvorena zigosana koverta sa pismom koje je Melisa,josh kad je kao nezni vetar ushetala da razbije uchmao vazduh starchevog spokojnog sna,primetila ali nije komentarisala.
DUGA NOC?Upitala je neznim glasom kakav je posedovala.
NE BASH PREVISHE DUGA.SECAM SE I DUZIH NOCI.MOJE MATORO DUPE NEKAD BESHE ZATEGNUTA DECHAHKA ZADNJICA KOJA MNOGE NOCI CHAK I NE ISPOSHTOVA SNOM.KAZU DA GODINE OD DRVETA NAPRAVE PANJ.PITAM SE SHTA LI CE OD NAS NAPRAVITI KOJI PANJEVI VEC JESMO OD SAMOG POCHETKA.
AH DA,ZABORAVILA SAM DA VI UVEK NA SVE IMATE DUBOKE I NE SHVATLJIVE ODGOVORE.PO NEKAD MI SE CHINI KAO DA SAMO SEBI ODGOVARATE RAZUMNO.
AH DA,ONO SHTO TI MISLISH JESTE ISTINA ALI MENE IPAK BRINE VISHE CHINJENICA DA PO NEKAD ZABORAVLJASH DA PITANJA UPUCENA MENI MORAJU IMATI VECU DUBINU OD BUNARA IZ KOGA SI MALOCHAS IZVADILA VODU KOJA SADA MIRUJE NA MOM STOLU I U KOJU SE NE STAVLJAJU POTREBNI SASTOJCI GOSPODJICE MELISA!ZATO,ZASHTO NE BI STE NASTAVILI SA VASHIM POSLOM?
UREDU,SAMO SAM PITALA.
O PITANJU NEKADA TREBA VISHE PORAZMISLITI NEGO O ODGOVORU,TO SU MOJE GODINE VAMA ODGOVORILE PRELEPA MELISA.
Vratila se svom poslu u tishini.Nije zamerila starcu bash nishta jer je on bio njen gazda.One ju je posedovao na neki nachin.Njoj nije smetao njen karakter jer je on za razliku od vecine chak stav,cvrst stav.Ponashao se kulturno i otmeno.Nije imao ispade drskosti niti izlive besa chesto.Bio je to jedan kulturni imucni dekica na koga ne bi trebalo krenuti silom a ni rechima.Ona je sve to znala jako bistro i u skladu sa tim tako se i ponashala.
Uzela je kotao i svu vodu izmeshanu sa povrcem i mesom okachila iznad vatre u kaminu.Dimnjak nije izbacivao manje dima a ona zauze mesto uz kamin poshto je sela na jedan tronozac pored njega sa velikom drvenom kutlachom u ruci.
Za to vreme u drugoj sobi starac je na sebe naprskao miris koji ubrzo savlada miris jela u susednoj vecoj sobi koji je vazio za dnevni boravak.Borba ta dva mirisa izgledala je kao borba sa izvesnim zavrshetkom.Starac je koristio skupocene mirise,mirise iz koji se mogu kupiti samo u bogatachkoj chetvrti Grobograda.Miris jela nije imao nikakve shanse.Stao je naslonjen uz vrata i posmatrao je Melisu zagubljenu u sopstvenim mislima pored kamina.Mirna vatra pomeshana sa nebeskim sjajem osijavala joj je tanke listove i neshto punije butine.Njena zadnjica bila je obla i puna.Grudi su joj bile neshto manje ali takodje oble i ona ih je na dobar nachin izrazavala tako da su se vizuelno chinile vecim jer nosila je dekolte nashniran finim povezom od sredine stomaka.Kosa joj beshe zlatno smedja,kovrdzava,spushtala se duz ramena do plecki finih zenskih ledja.Prcast nos i buckasto lice imala je Melisa.To je starca u neku ruku uzbudjivalo.Nachinio je pokret kao da je hteo da je otrgne od tog razmishljanja.Uspeo je u tome.
GOSPODINE.
DA,DA.Nakashljao se pa nastavio.
IMAM JEAN POSAO ZA TEBE.POSAO KOJI JE PRECHI OD KUVANJA MOG JELA.Nastavio je ubrzano jer je osetio da ona zeli da ga podseti na njeno danashnje zaduzenje.
OVOAJ POSAO MORASH OBAVITI ODMAH.
Prishao je do drvene,pazljivo izrezbarene,komode sa svecnjakom i pismom.Ignorishuci svecnjak uzeo je pismo i pogledao ga josh jednom onako ovlash.
Zatvorio je kovertu,nanovo izlio vosak po njoj.Udario je zig svojim prstenom a zatim prut voska polozio pored svecnjaka.
OVO PISMO MORA DA STIGNE DO GRADSKE KULE Sokolovo krilo!TAMO CESH OVO PISMO ODNETI.URUCHICESH GA MRTVAKU PO IMENU Izam,NJEMU NA RUKE!ON TE OCHEKUJE TACHNO U PODNE.IZVOLI,KRENI,NE SKRECI NA SPOREDNE PUTEVE,KRECI SE GLAVNIM MARSHUTAMA.NAKON TOGA ME NADJI U Ruzama,TAMO CU CHEKATI TVOJ IZVESHTAJ.
Melisa je uradila kako joj starac zapovedi.Odmah je polozila kutlachu ne mareci vishe za jelom i odmah iza sebe zalupi kapiju koja je granichila dvorishte i gradsku stazu.
U starchevim rukama zazvecka klupko kljucheva.Zakljuchao je chak i kapiju od dvorishta za sobom kad se vec uputio ka bogatashkoj chetvrti.Za njim ostade dimnjak kroz koji dim nije prestao da slobodno ljubi nebo i miris skupocenog parfema da se gordo kochoperi u svojoj pobedi.
Melisa se kretala glavnim putevima,bas kako je to starac zahtevao.
Pitala se zashto je insistirao na tome.Pitala se to ali nije sam sebi ochekivala da da neki odredjen odgovor.Znala je ona da je starca chesto teshko razumeti,za nju je to bila visha nauka jer ona jednostavno sne spada soju mrtvaka koji bi se u rechima mogli ravnopravno sa njime poneti.Nije ona shvatala svu njegovu igru niti sve njegove rechi ali se trudila da pliva u svom tom moru nejasnosti po nju.Ona je znala svoj posao i dalje od toga nije pokushavala ni shvatiti.Kuce su iz koraka u korak postajale sve vishe,sa lepshe sredjenim bashtama.Krchme su postajale sve uredjenije i sa manje srche pred pragovima.Odece ljudi iz koraka u korak smenjivale su se iz slichnih boja u vrla shirok spektar.Kose gospodja postajale su uredjenije a gospoda sve lepshe odevena.Miris iz zanatskih ili trgovachkih kutkova postajao je sve prijatniji i to je njoj nagoveshtavalo da je iz Osrednje chetvrti koja je lezala prilepljena uz Bogatashku vec preshla tu graniicu,Njoj to nishta novo nije bilo jer je ona uglavnom radila u bogatashkoj chetvrti i poznavala ju je bolje nego li i sami bogatashi iz tog dela grada.Smenjivala je trgove i sada sve shire puteve.Smenjivala je radnje,lica,mirise,boje.Smenjivala je visine zidova i namrgodjene gradske chuvare.Napokon pred njom na jednom uzdignutom delu zemlje jer sve vreme se pela navishe,izlete jedna bela chetvrtasta kula.Ta kula nije bila preterano visoka jer je sam grad vec bio na odredjenoj visini.U podnozju Sokolovog krila lezao je ulaz koji su obezbedjivala dva gradska chuvara.Krov je bio zaobljen tako da je komotno pokrivao chetiri pravougaone terase koje gledashe na sve chetiri strane sveta.Na tim terasama obitava veliki broj gnezda sokolovih.Oni su tu mirno provodili svoje vreme posmatrajuci daljine.Omanji romboidni prozori redjali su se od podnozja kule prema velikoj kvadratastoj glavi kule.Krtoz njih moge su se videti sada ugashene baklje zbog dnevne svetlosti i spiralno stepenishte.
KUDA KURVO U LEPOJ ZELENOJ ODECI A!
POSLOM.
ZAR TI NISI UPOZORENA NA TO DA TVOJA DELATNOST NA JAVNIM MESTIMA NIJE DOZVOLJENA.
JA SAM UNUTRA KRENULA DRUGIM POSLOM.
A KOJIM TO POSLOM?
Drugi chuvar se nije meshao u razgovor kurve i svog kolege chuvara.
IMAM PISMO KOJE TREBA DA SE ODPOSHALJE.
IMASH I GRUDI KOJE SE MOGU VIDETI.
IMAM ALI ZA TO POSTOJI CENA.
BAH,TI BASH NE RAZUMESH DA JA MOGU DA ODLOZIM TVOJ ULAZAK U KULU!
AHA,SAGNI SE JOSH MALO NAPRED.
Drugi chuvar je sad vec bio zainteresovan za dalji tok deshavanja na ovom prolazu jer Melisine grudi bile su otkrivene do bradavica dok je stajala pognuta ka njegovom kolegi chuvaru.
SHTA TI MISLISH O OVOME Lastorne?
MISLIM DA OVA KURVA IMA PRELEPE NEZNE GRUDI.
PF,CHUJ NJEGA NEZNE GRUDI!JA MISLIM DA OVA KURVA IMA SAVRSHENE GRUDI ZA...
KAKAV JE TO ZASTOJ TAMO?!
Glasilo je pitanje jednog gospodina uz bogatashke chetvrti koji je iz daleka prilazio kako bi ushetao u kulu.
PROLAZI KURVO.
Za njom je ostao fino odeven bogati mrtvak kome niposhto nije zahtevano da pokaze grudi kako bi proshao.Chula je njegove korake iza sebe kako se krecu uvijenim stepenicama par krugova nanize za njom.Na vrhu kule vidik je pucao u daljinu.Prosor kojim su se ljudi komeshali u svom poslu bio je veliki.Bolje ga je uporediti sa devet dnevnih boravaka starcheve kuce.Na sredini shirokog kvadratastog hola sa oblom uglachanom tavanicom teshko,u svojoj lepoti stajala je izklesana statua Sokola u letu.Oko nje mrtvaci su cirkulisali ne obracajuci previshe paznje na njenu lepotu.Oni su verovatno svaki dan u toj prostoriji pa su im navike izbrisale pogled na ovu lepotu mislila je sa rezervom.Mnogi sokolovi su doletali u prazna gnezda a mnogi koji su u tom trenutku bili u gnezdima pripremali su se da polete.Sve chetiri terase potsecale su na jednu granu drveta na kojoj svi ovi sokolovi obitavaju.Takodje su potsecale na pristanishte brodova koij nalaze mir u luci upravo pristigli iz dalekih nemirnih okeana i mora.Pravougaone bele terase preplavljene gnezdima boje bronze ispunjavali su i mrtvaci koji su sokolivma privezivali pisma za noge ili iz skidali sa nogu ukoliko su doleteli iz njoj neznanih daljina.Neki sokolovi donosili su manje poruke a neki i po vishe pisama.Ovi sokolovi ne behoshe od soja onih manjih sokolova vec oni behoshe neshto ali ne znazno veci.Istih kestenjastih ochiju i oshtrih kljunova istog opazanja i poretljivosti ali opet malo shirih krila i oshtrijih kandzi.Cike ptica bilo je dosta.Hrana gladnim sokolovima je stalno pristizala sa okruglog stepenishta u prostranu belu prostoriju.Hrana u vidu zechijeg mesa.Sveza voda je takodje doblachena u kofana.Pisma su redjali neki mrtvaci na prostrane stolove duz terasa i odredjivali im poreklo i primaoce.po zigu sa voska ili natpisu.Melisa je sve ovo posmatrala kad je u tome omete jedan lagani dodir po ramenu.Ona se okrete i spazi mrtvaka kratke crne kose,ochiju koje se u podochnjake slivaju,izboranog lica i neshto veceg nosa.
Prichao je dubokum glasom iako mu je konstitucija tela nalagala neki pishtaviji ton.
TI SI MELINDA?
DA,JA SAM MELINDA TARMIK.
PREZIME ME TVOJE NE ZANIMA NESHTO PREVISHE KURVO.
JA SAM Izam.TI SI MELINDA I TO NASH POSAO CHINI ZAVRSHENIM KAD MI BUDESH PREDALA PISMO Lorda Velkona SA NJEGOVIM ZIGOM LICHNO.
Isprizio je shaku i chekao.izraz lica mu se nije promenio.
Ona je iz svojih zelenih haljina sa dubokim dekolteom izvukla pismo i polako polozila na dlan Izamov.On je bez rechi odshetao do istochne terase.Tamo je neshto prozborio sa mrtvakom zaduzedim za odposhiljanje pisama u pravcu istoka i ovaj preko gomile pisama i prouka spremnih za slanje zakachi pismo Lorda Velkona za nogu jednog snaznog sokola.Soko se vinu u nebo i posledni zamak krila vide mu se kad bela kula osta za njim sjako majushan odbljesak sunca.
Kasnije tog podneva Melisa je preshla prag bordela Ruze.
Lord Velkon je po ruci vrteo hrpu kljucheva dok je izdavao naredjenja polu nagoj,jednoj od kurvi,svoje javne kuce.
PISMO JE ODPOSLATO.
DA LI JE Izam ODPOSLAO PISMO?
DA,KAO SHTO STE ZAHTEVALI.
ODLICHNO.KRENI KA MOM SKROMNOM DOMU I DOVRSHI JELO.JA CU KRENUTI ZA TOBOM POSHTO DOVRSHIM SVOJ POSAO U OVOM GROTLU PRELEPIH ZENSKIH GRUDI I MRTVACHKIH MEDJUNOZNIH ZAVIJUTAKA KLIJENTELE KOJA IMA PRIMEDBE NA RASPOLOZENJE MOJIH DEVOJAKA A OPET SVE ZBOG TIH NJIHOVIH MEDJUNOZNIH ZAVIJUTAKA.DA JE SANDRIJA OSTAVILA KOJU RECH MAGIJE ZA MENE JA BI IM PODARIO VECE ALATKE ZA RAD PA BI I MOJE DEVOJKE BILE VESELIJE KAD IH PONOVO UGLEDAJU.
Melinda se nasmeshila do ushiju jer je Lord chesto bio duhovit toliko da se moglo na trenutke zaboraviti na njegove godine a on se u tim trenucima umeo preobratiti u prelepog mladog dasu punog iskustva i snage.Njegova mudrost bila je jaka a njegove rechi sluzile su mu kao kostim od mesa mladog snaznog choveka.Snezno beli pravilni zubi ponovo se prekrishe crvenim usnama Melindinim.Svila je svoj pogled i krenula ka vratima dok je iz obliznje sobe za njom u glavni hol bordela ulazila sasvim zadovoljna zenska mushterija koja je uredno placala za usluge Ruze.Bogati Velkon ostao je za Melindom u svom poslu.
Član
Član
 
Postovi: 1
Pridružio se: Sre Maj 16, 2012 10:52 pm

Povratak na Fantasy knjige

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju

cron