[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
www.tolkien.rs • Pogledaj temu - Deca Hurinova

Deca Hurinova

Diskusija o postanku, istoriji i geografiji Srednje zemlje...

Moderatori: alcesta, Aradela, Fingon

 Re: Deca Hurinova

Postod Koma u Pon Jan 07, 2008 2:08 am

Nije ovo ono što sam očekivao moram reć', mislim, za svakog fana LOtR serijala ovo je obavezno štivo, ali ovo su kao neki ostaci koje dobijamo mi glani Srednje Zemlje i priča u vezi nje. Ipak, kupio sam i nisam se pokajao.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 973
Pridružio se: Sre Sep 29, 2004 8:47 pm
Lokacija: Arilje

 Re: Deca Hurinova

Postod alcesta u Pon Jan 07, 2008 6:25 pm

Videla sam da je izašla i verzija sa sjajnim koricama, za razliku od one koju sam videla na Sajmu. :)
What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Deca Hurinova

Postod Egon Zmaj u Pon Jan 07, 2008 9:33 pm

Ja sam i zadovoljan i sa prvobitnom štampanom knjigom. Važno je imati takvu knjigu, a korica je nebina. To što sam ja u tom trenutku imao para pa dao 3300 dinara za Gospodar Prstenova sa ilustracijama u boji i u jednoj celini, a takođe i oko 1000 dinara za Hobita takođe u boji, nije neki problem. Da tad nisam napunio 18 godina i sve to kupio(ne moram reći da su roditelji krstili), ja bi i dalje imao sa lošim koricama i tri knjige ponaosob. Te sam poklonio drugarici, ali knjige su bile očuvane.
U njemu je svuda rasuta duša,
po celom svetu deca i ljudi,
a grad iznad reka stoji ko kruna,
danju me veže, noću me budi.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1608
Pridružio se: Pet Mar 17, 2006 3:23 pm
Lokacija: Blok45

 Re: Deca Hurinova

Postod Wartorius u Ned Jan 13, 2008 9:52 pm

Ja imam one tri u tvrdom izdanju sa Gandalfom na prvoj i mislim da je to najbolja korica za knjigu ikada. Mislim, originalna je bolja, ali to ne bih menjao ovu knjigu ni za šta... zato mi se Silmarilion sav raspada...
Видим оче вука
Са роговима младог месеца на глави
Земљу нашу девичанску
На роговима носи
Носи је и она се не брани
Као да је мртва
Или смртно заљубљена
Ниједним је земаљским путем не носи
Носи је некуда увис
У небеску ваљда своју јазбину
Коју смера за њу
И за себе да ископа
Отима ли је од нас оче
Или је напротив спасава

-Васко Попа
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 605
Pridružio se: Pon Jan 19, 2004 2:15 pm
Lokacija: Вучја Земља

 Re: Deca Hurinova

Postod Naurion u Uto Apr 01, 2008 11:15 am

jel zna neko gde mogu da kupim Decu Hurinovu u Novom Sadu?
jel nedavno kupovao,pa zna da u nekoj knjizari vec ima?..posto sam ja u 2 pitao i trenutno nemaju
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 110
Pridružio se: Ned Avg 27, 2006 11:37 am

 Re: Deca Hurinova

Postod Namo*Mandos u Uto Apr 01, 2008 12:06 pm

Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1110
Pridružio se: Sub Nov 17, 2007 11:36 am
Lokacija: Dvori Mandosovi

 Re: Deca Hurinova

Postod High Duke u Pon Apr 07, 2008 12:31 pm

Naurione, sigurno ima Dece Hurinove u Alnarijevoj knjizari.

Knjižara 2
TC Mercator - Novi Sad
Bulevar oslobođenja 102
021/6368-488
021/6368-498
Let your blows fall because faith is my shield and valor is my sword

A knight is sworn to valour
His hearth know only virtue
His blade defends the helpless
His might upholds the weak
His words speak only truth
His wrath undoes the wicked
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 3638
Pridružio se: Pet Jul 05, 2002 10:32 am
Lokacija: Beograd

 Re: Deca Hurinova

Postod Tarfea u Ned Okt 05, 2008 9:03 pm

Odlicna je knjiga, samo sto ne volim glavnog junaka )))))
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 19
Pridružio se: Čet Jun 26, 2008 4:49 pm

 Re: Deca Hurinova

Postod alcesta u Sub Avg 01, 2009 7:46 pm

Pročitala konačno Decu Hurinovu, i promenila sam mišljenje povodom izdavanja ovakve knjige. Ovako kako je, stvarno je lepo da je jedna od glavnih starijih priča ispričana na normalan način, bez gomile fusnota i po pet verzija, koliko god se mi mogli slagati ili ne slagati sa Kristoferovim izborom. Razume se, stilu se može prigovoriti jer kao i sve ostalo nije to "pravi" dovršeni Tolkin, ali je ipak lepo imati celu priču o Turinu, a pogotovo pozdravljam što je pisano tako da ga mogu čitati i oni koji nisu čitali Silmarilion i pojma nemaju o Starijim danima. Lektura je kriminalna ako je i postojala uopšte, što je naravno velika šteta, ali od Alnarija drugo nisam ni očekivala. S obzirom na sve, Hajduk se muški izborio sa svojim izdavačkim Glaurungom, nema šta. :D
What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Deca Hurinova

Postod Namo*Mandos u Ned Avg 02, 2009 8:36 am

Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1110
Pridružio se: Sub Nov 17, 2007 11:36 am
Lokacija: Dvori Mandosovi

 Re: Deca Hurinova

Postod Draugdur u Ned Avg 02, 2009 12:01 pm

Khm...lektura :lol:
Here lies Firedorn, a hero in bed.
He once was alive, but now he's dead.
The last woman he bedded, turned out a man
and crying in shame, off a cliff he ran.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1848
Pridružio se: Pon Maj 24, 2004 10:50 am
Lokacija: Middle Earth

 Re: Deca Hurinova

Postod High Duke u Pon Sep 21, 2009 11:30 am

Let your blows fall because faith is my shield and valor is my sword

A knight is sworn to valour
His hearth know only virtue
His blade defends the helpless
His might upholds the weak
His words speak only truth
His wrath undoes the wicked
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 3638
Pridružio se: Pet Jul 05, 2002 10:32 am
Lokacija: Beograd

 Re: Deca Hurinova

Postod GilGaladriel u Pet Okt 09, 2009 4:07 pm

Ja sam chitala u originalu, imam fino izdanje sa ilustracijama i tvrdim koricama.
Nego, napisala sam recenziju knjige josh pre sto godina na blogu, pa evo da je podelim s vama. Zanemarite rechenice koje referiraju na kontekst bloga.
Nakon neshto vishe od 70 godina od objavljivanja "Hobita", pedesetak godina od "Gospodara" i tridesetak od "Silmariliona", Kristofer nam predstavlja 'novo' delo iz lecjine kuhinje, a ovaj put se radi o "Narn i Chin Hurin" tj. zloj kobi dece Hurinove, nazvanoj u originalu The Children of Hurin.

Ova knjizhica od trista i kusur strana (sa apendiksom) predstavlja elaboraciju iste priche iz "Silmariliona", i kako joj sam naslov kazhe, prati zlu kob dece Hurinove, poimence Turina, Nienore i (kratko) Lalait. Zamisao tvorca knjige (poshto ne mogu da kazhem 'pisca') je bila da iz Tolkinovih belezhaka i skica sklopi prichu o Turinu Zmajoubici koja bi se na neki nachin odigravala u 'realnom vremenu', tj. nalikovala vishe "Hobitu" i "Gospodaru" u smislu da bi bila neposrednija od "Silmariliona" i sadrzhala vishe dijaloga a manje pluskvamperfekata.

E sad, buducji da je pricha o Turinu jedna od najdirljivijih i meni najomiljenijih iz "Silmariliona", knjigu sam jedva dochekala, a kad sam je dobila (buducji da se ipak radi o Tolkinu), chekala sam skoro dva meseca da uslovi budu idealni za njeno chitanje. Tolkin se ne mozhe chitati bilo gde (u stvari mozhe, ali meni je nezgodno zato shto uvek mnogo plachem - vidi jedan od prethodnih blogova za detalje) niti bilo kad, bitna je atmosfera.

U svakom sluchaju, pricha o ukletom heroju koji ubija svog najboljeg prijatelja, zavodi zhenu choveka koji mu je spasao zhivot, posredno upropashtava jedno kraljevstvo, bleji s patuljcima, zheni se sopstvenom sestrom, ubija zmaja i na kraju i sebe i nosi zajeban mach i zajebaniju kacigu obecjava kako god okrenesh.
Poslednja stvar koju biste ochekivali je dosada.

Nazhalost, to je jedino chega The Children of Hurin ima da pruzhi u izobilju.

Za razliku od "Nedovrshenih pricha" koje su nam pruzhile gomilu novih informacija i potpuno nov uvid u neke likove (recimo, dobar primer je epizoda sa Feanorom i Galadrielinom kosom), "Narn" ne donosi nishta tog tipa. Sve shto dobijamo je pricha koja se sasvim lako mozhe isprichati na 50 stranica (kao shto i jeste isprichana u "Silmarilionu"), samo razvuchena, kako je to Bilbo lepo srochio, kao malo putera premazano na previshe hleba. Jedine nove informacije su par imena likova i mesta i nekoliko novih detalja o nekim dobro poznatim dogadjajima.
I iako je kao jedan od glavnih razloga nastanka ove knjige navedeno sticanje 'dubljeg uvida u likove i situacije', tog uvida nema ni u tragovima. Likovi su bledi i dvodimenzionalni, ali za razliku od "Silmariliona" koji takodje vrvi od heroja i zlikovaca izmedju kojih nema nikoga (izuzev mozhda Maiglina, i na momente samog Turina), Kristofer je u "Deci" likove oslobodio 'efekta istorijske distance' koji je prisutan u "Silmarilionu" i koji chini dvodimenzionalnost likova podnoshljivom, ako ne i neophodnom. Takodje, delovi knjige su potpuno identichni poglavlju o Turinu iz "Silmariliona".
Na kraju krajeva, ono shto dobijate je knjiga koja se vrlo lako mozhe pretvoriti u holivudski film - zaplet je prilichno jednostavan (nema sve one eldest and fatherless zajebancije + skoro svi su iste visine), zapravo imate 'mit o heroju' a ti su uvek popularni. Takodje, postoje 3 ili 4 mogucja jebacha koji cje privucji zhenski deo publike u bioskope - Mablung, Beleg i sam Turin (a mozhda i Tingol, mada se ne bih kladila nakon onoga shto su uradili nesretnom Kelebornu), ima par dobrih riba, shachica vrishtecjih Oraka, charobni mach, i naravno zmaj (a svi vole zmajeve). I gomila Irachana... kahm, ovaj Istochnjaka koji najebu.

No, ako zanemarimo tu potencijalno profitabilnu stranu cele stvari, "Narn" je mogucje posmatrati i iz drugog ugla.
Trecjinu knjige zapravo chine apendiksi, uvod, beleshke o izgovoru vilenjachkih rechi (kao da do sad nismo jebeno nauchili da je CH 'ch' u BaCH a ne u CHurch), prichica o istorijskom razvoju priche u Tolkinovom zhivotu i ilustracije koje je radio Alan Li.
Ja sam prvo mislila da su ilustracije dobra stvar, ali sad vishe ne mislim tako. Iako mi je Alan Li omiljeni ilustrator Tolkina (iako ne zna da crta face), slike u ovoj knjizi su me previshe podsecjale na grozni film "Gospodar prstenova" (a posebno lembas. Alan Li cje u istoriji ostati zapamcjen kao chovek koji je svima upropastio lembas).

Na stranu pica lembas (picbas? lemca?), josh jedna stvar koja mi je ishla na nerve je Turinov shlem. *Spojler!! ali ne stvarno poshto se vidi na koricama* Nikad do sad u zhivotu svome ja nisam chula da Turinov shlem ima mini verziju Glaurunga (oca zmajeva) na sebi. (I zar nije Ankalagon Crni bre bio otac zmajeva?) Kraj spojlera*
U svakom sluchaju, pretpostavljam da je najzajebaniji deo posla pri sklapanju ove knjige bio da se od finalnog proizvoda napravi koherentan tekst (bez dosadnih fusnota kao u HoME), i pretpostavljam da je Kristofer zapravo dobro odradio posao, ali su shavovi ponekad jako ochigledni. Pasusi iz "Silmariliona" su dobar primer. I neke rechi. U knjizi ima nekih rechi koje ja prosto ne mogu da zamislim Tolkina kako upotrebljava. Tu se provaljuje da je tekst bio 'zakrpljen' kao stara charapa. I ta stvar sa kacigom (ispravite me ako greshim, I have forgotten much that I once knew) mi deluje kao kasniji dodatak, nekako kao da je Alan Li prvo nacrtao sliku, pa je tek onda nastao tekst...
I kad sam vecj kod toga, znam da su za "Decu" napravljene sasvim nove ilustracije, ali nekako mi je neoprostivo shto Lijevo 'Ubijanje Glaurunga' nije nashlo mesto u knjizi. To je ona slika gde Turin zabada mach u crva.
To je verovatno najpoznatija scena iz cele priche, i ne mogu da se otmem utisku da je trebalo da je ubace.

U svakom sluchaju, The Children of Hurin dobija dve i po od mogucjih pet zvezdica:
-Jedna zvezdica je zato shto je (ma koliko nategnuto) u pitanju Tolkin, a sve shto ima ikakve veze sa Tolkinom je sveto po asocijaciji i ne postoji nishta shto mozhe promeniti tu chinjenicu (to je onaj momenat kad chak i ja navijam za "nashe" na dodeli Oskara kad je gnusni Dzheksonov film pokupio 10 komada).

-Druga zvezdica je zato shto je u pitanju Turin, a sve shto ima ikakve veze sa Turinom je sveto po asocijaciji i ne postoji nishta shto mozhe promeniti tu chinjenicu.

-Polovina zvezdice je za trud. Sam trud oko sastavljanja knjige verovatno zasluzhuje vishe, ali to je ukaljano chinjenicom da je finalni proizvod dosadan.
I da, moramo biti kritichki nastrojeni chak i prema stvarima koje inache bezuslovno obozhavamo.
I da, rejting je ovako losh i zato shto skoro uopshte nisam plakala.
Kad chitam "Hobita", "Gospodara", "Silmarilion" ili "Priche" plachem kao blesava od chiste lepote.
"Deci Hurinovoj" ta lepota nedostaje.
++I am sorry. It is hard to convey five dimensional ideas in a language evolved to scream defiance at the monkeys in the other tree. ++
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 6605
Pridružio se: Pon Dec 02, 2002 11:35 pm
Lokacija: Pokvareno Dupe

 Re: Deca Hurinova

Postod nightflier u Pet Okt 09, 2009 11:07 pm

Gil, daj link za blog, ako može...
http://nightfliersbookspace.blogspot.com
Dread Lord, Father of Victories, Storm rider, Wild Huntsman, aid us now. Dark Goddess, Morrigú of the Crows, Red Hag of Battles, to You I dedicate the harvest of the unplowed field of war, and the blood to be spilled this day on Your earth. Be You both with Your children; and if this is my hour, then know I go most willingly to You.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 490
Pridružio se: Ned Dec 05, 2004 3:06 pm
Lokacija: Under the bough of the First Tree

 Re: Deca Hurinova

Postod GilGaladriel u Sub Okt 10, 2009 2:50 am

E blog je na majspejsu, a da bi ga vido morash da mi budesh friend, tako da nema smisla da postavljam, a i ne znam kako ide url.
++I am sorry. It is hard to convey five dimensional ideas in a language evolved to scream defiance at the monkeys in the other tree. ++
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 6605
Pridružio se: Pon Dec 02, 2002 11:35 pm
Lokacija: Pokvareno Dupe

PrethodniSledeća

Povratak na Silmarilion

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju

cron