[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
www.tolkien.rs • Pogledaj temu - Prosveta u Srbiji

Prosveta u Srbiji

041/123-456 - Poni Line - Pričaonica za četvoro od kojih su se troje tako smuvali

Moderator: deedee

 Prosveta u Srbiji

Postod Drakus u Sre Mar 14, 2012 10:30 am

Nemam pojma da li bi tema trebalo da ide ovde, ali mislim da je najbolje mesto.
Elem, pročitah ove dve vesti maločas, i za jednu se oduševio. . Mislim da bi ovo pomoglo unapređivanju nastave i svakako omogućilo da se programi prepravljaju čim nastane neslaganje njih i činjenica. I krivo mi je što neki ljudi na ovakvko nešto prvo reaguju negativno, prikazujući da je to neizvodljivo.

Sa druge strane sam pročitao ovo i bilo mi potpuno besmisleno . Po ovome, oni bi objedinili hemiju, fiziku i biologiju u jedan predmet. Iako bi ovo bilo jako korisno, nit imamo predavače sposobne da rade takvo nešto, nit su programi kompatibilni. A o predlogu da tri predavača rade na istom predmetu čak i nije moguće govoriti...
"Možemo biti samo ono što smo, niti manje niti više."
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 995
Pridružio se: Pet Jun 19, 2009 10:00 am
Lokacija: Zamak Dragulia

 Re: Prosveta u Srbiji

Postod deedee u Sre Mar 14, 2012 12:38 pm

Uuuu, jako široka tema, pogotovo kad ovako nabacaš sve i svašta.
Na stranu činjenica da se na upravo ovakav način srozava svako školovanje - insistiranje na visokom obrazovanju je samo degradacija svega. Priča o neophodnom većem procentu ljudi sa visokim obrazovanjem meni ne pije vodu. Zašto bi trećina radno sposobnog stanovništva morala biti visoko obrazovana? Kakvu ti privredu imaš koja opravdava ovakav zahtev? Ko će da radi?
Što se onlajn nastave tiče, teško da može biti kvalitetno izvodljiva, pogotovo u tom uzrastu. Da li je neminovna, hoće li nam za desetak ili više godina biti naturena - ne znam. Znam kako fakulteti rade "studiranje na daljinu", pa je čak i tako, gde su kursevi odvojeni, gde imaš mnog veću slobodu pri planu i programu, pogotovo pri izboru kurseva, jedva izvodljivo da se to valjano i pošteno odradi, mnog se ostavlja "na čast" onome ko obavezu treba da odradi, a jedino prisustvo na ispitu može bit neka vrsta kontrole.
Žestoko se zanemaruje socijalizacija, a to nije mali aspekt razvoja ljudi.

Čitam ovo drugo i čak mi se čini da objedinjavanje u tzv. "nauku" i nije loša ideja. Ako sam dobro shvatila (a kod naših se to nikada ne zna), takav vid bi bio predviđen za ogledna odeljenja i to ona orijentisana na rad, tj. za zanatlije.
Problem nastaje u tome što država nema privrednu strategiju i ovo je čisto mazanej očiju da se nešto radi u školstvu i obrazovanju.
God may have created man before woman,
but there is always a rough draft
before the masterpiece.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 5453
Pridružio se: Sub Jul 26, 2003 10:07 am
Lokacija: Subotica

 Re: Prosveta u Srbiji

Postod Musashi u Sre Mar 14, 2012 2:38 pm

Slažem se sa deedee. Mažu nam oči. Nema 'leba od toga.
Dodao bih samo, da mislim da je nerealno da se sjedine ta 3 predmeta u "nauku" pa makar samo za stručne škole. Ko će da drži nastavu? Suludo je da se osposobljava kadar za tako usko zanimanje, a neisplativo je plaćati 3 profesora za jedan predmet(pogotovo ako jedan od predavača radi samo na tom predmetu u toj školskoj ustanovi).

Da li neko zna, šta je bilo na kraju sa onom pričom( od pre 10 godina) o uvođenju 9. razreda u osnovne škole i svođenja četvorogodišnjih srednjih škola na trogodišnje?
Zivot ima onaj smisao koji mu mi damo.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 90
Pridružio se: Pon Nov 12, 2007 5:22 pm
Lokacija: Beograd

 Re: Prosveta u Srbiji

Postod rinsvind u Sre Mar 14, 2012 3:59 pm

nase skole treba da se menjaju, da budu u korak sa vremenom, al da se vrati kultura i uticaj koji su ucitelji i nastavnici imali

Ranije, kad dete dobije jedinicu, na njega vicu i roditelji i ucitelj, a sad kad dobije jedinicu on i roditelji vicu na uciteljicu...

bicemo zemlja botova...
Ako smo pali, padu smo bili skloni...
Korisnikov avatar
Petokraka
Petokraka
 
Postovi: 5531
Pridružio se: Pon Jun 10, 2002 3:49 pm
Lokacija: Betelgez 6

 Re: Prosveta u Srbiji

Postod deedee u Sre Mar 14, 2012 7:12 pm

God may have created man before woman,
but there is always a rough draft
before the masterpiece.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 5453
Pridružio se: Sub Jul 26, 2003 10:07 am
Lokacija: Subotica

 Re: Prosveta u Srbiji

Postod Drakus u Sre Mar 14, 2012 7:29 pm

Insistiranje na visokom obrazovanju bi imalo smisla, kada bi se prvo sredile stvari niže u lancu. Bar se meni tako čini. Što se tiče privrede koja na zahteva taj broj fakultetski obrazovanih, moj lični stvav je da nije toliko teško to rešiti, ako se promeni stav države o razvoju.
Prebacivanje u nauku ima težak logistički problem. Potrebno je ili doobrazovati postojeći kadar (u pitanju često jako sujetni ljudi koji ne vole da izađu iz svojih okvira ni da bi otišli u wc), ili izmeniti pristup obrazovanju na fakultetu, i da se ubace novi smerovi ili mogućnost da se nastava sluša na nekoliko fakulteta (ovo bi bilo ostvarivo, ali treba da se poradi na saradnji još sujetnijih ljudi od onih prvih).

Kažnjavanje nije jedini način sticanja autoriteta. I teško da je najefikasniji. Ja sam se danas video sa svojim bivšim profeosorom koji i dalje ima autoritet kod svih odeljenja kojima je predavao, a nije nikada ni povisio glas.
Zaštita nastavnog kadara bi se po meni pre ogledala u dozvoljavanju i podsticanju profesora da se adaptira uslvoima u kojima se nalazi, a ne slepo držanje idiotskog kurikuluma. Slažem se da reperkusije za određene gluposti moraju da postoje, ali bi možda bilo dobro da se one prvo spreče.
"Možemo biti samo ono što smo, niti manje niti više."
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 995
Pridružio se: Pet Jun 19, 2009 10:00 am
Lokacija: Zamak Dragulia

 Re: Prosveta u Srbiji

Postod rinsvind u Sre Mar 14, 2012 7:51 pm

ne mozes bas da sprecis nekog klipana u srednjoj skoli da pravi gluposti, to jednostavno nije moguce

pogotovo ako je dete bogatih roditelja koje boli uvo sta se desava

na primer moj otac radi u srednjoj skoli predaje informatiku, i pre godinu dana je bio takav zakon da nisu mogli tako lako da izbace ucenika iz skole ma sta on pravio na casovima i van casova. Sad je malo drugacije, ali mislim da to treba da se pogorsa.

Jos jedna stvar, uspeh u srednjoj skoli je sve manje stavka u upisivanju na fakultet. Postoji gomila privatnih fakulteta, koje bas briga kakav si bio u srednjoj skoli dokle god mozes da placas skolarinu. A takodje ti fakulteti se bave masovnom produkcijom studenata, ne postoji neki kriterijum.

Sve to, ogranicava u trazenju posla one osobe koje su bile odlicne u srednjoj skoli a nisu imali sredstava da nastave dalje skolovanje. Na jednog takvog dolaze dva sa nekog privatnog fakulteta, malo se pomucili ili nisu, zavrsili faks i sad konkurisu za isto mesto. Naravno da ce da pre gledaju nekog ko ima 6 ili 7 stepen nego nekog ko je zavrsio srednju skolu, ma kako vredan i sposoban bio.

Ceo sistem je pogresan...
Tj, pokusavaju da uvedu privatne fakultete a nisu sredili ni drzavne. To je odlican izvor zarade, ali hiperprodukcija akademskih gradjana u zemlji gde nema posla ni za neobrazovane je epic fail...
Ako smo pali, padu smo bili skloni...
Korisnikov avatar
Petokraka
Petokraka
 
Postovi: 5531
Pridružio se: Pon Jun 10, 2002 3:49 pm
Lokacija: Betelgez 6

 Re: Prosveta u Srbiji

Postod Sherif Gile u Sre Mar 14, 2012 9:26 pm

Online nastava je izuzetno zajebana za organizovanje, posebno i za srednjoškolce koji ne prate nastavu ni kad su u školi. Pre godnu-dve sam razgovarao sa pofesorom iz srednje, kaže da je u vreme kad sam ja bio u srednjoj u svakom odeljenju od 30 đaka bilo po 5-6 onih koje zanima elektronika dok su ostali dolazili samo da završe neku srednju i upišu menadžment ili zaštitu od rada a da sad u nekim odeljenjima može da nađe jednog čoveka koji zna elektroniku, a u nekim nema ni taj jedan. Kako stvari stoje, imamo školstvo koje od trideset ljudi napravi jednog koji je možda sposoban da radi ono za šta se školuje, ako krenu da se igraju i eksperimentišu, ostaćemo i bez tog jednog.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1993
Pridružio se: Sub Okt 23, 2004 2:28 pm
Lokacija: Nis

 Re: Prosveta u Srbiji

Postod Gorbash u Sre Mar 14, 2012 11:31 pm

Ja sam imao 28 casova nedeljno u gimnaziji, jer 14a gimnazija nema salu za fizicko. :D
Common sense is not so common.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1203
Pridružio se: Pon Jul 29, 2002 2:41 pm

 Re: Prosveta u Srbiji

Postod Drakus u Čet Mar 15, 2012 12:08 am

"Možemo biti samo ono što smo, niti manje niti više."
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 995
Pridružio se: Pet Jun 19, 2009 10:00 am
Lokacija: Zamak Dragulia

 Re: Prosveta u Srbiji

Postod S u Čet Mar 15, 2012 12:33 am

Kao neko ko je radio u skoli (doduse u Crnoj Gori, ali sistemi su nam maltene identicni), mogu da kazem da se nista u skoli nece popraviti dok se stvari ne budu popravljale od glave. Ministri (obe drzave su ovdje slucaj) su izrazito losi, jako cesto i potpuno nestrucni, i paradoksalno je da vecina ministarstva prosvjete zapravo ne dolazi iz prosvjete, i onda ne moze da razumije kako stvari funkcionisu sa "druge strane katedre". Bezglavo se uletjelo u primjenjivanje nekih normi sa zapada, prebrzo i naopako (kao sto to obicno biva), po principu prepisimo sve, umjesto da se razmisli sta je valjalo a sta ne. Neko je pomenuo nekaznjavanje, koje je jedan od vecih problema. U jednoj skoli u mom gradu se desilo da ucenik pljune nastavnicu (osnova skola je u pitanju) i da je sve sto je dobio bio ukor unastavnickog vijeca (mnogo se potresao). Ne postoji institucionalna zastita prosvjetara, prije svega. Naravno, nije to jedino bitno, ali meni se sve vise cini da se drzavno skolstvo sistematski unistava da bi se utro put za sto vise privatnih skola koje ce otvoriti "kontroverzni biznismeni bliski rezimu", jer ne vidim drugi razlog za tako namjerno nemarno ponasanje od strane svih koji bi trebalo da rukovode obrazovanjem.
There is a crack in everything, that's how the light gets in

Blog "Protiv negativnog"
www.stefandjukic.com
Kolumna - Opijumski ratovi
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 3393
Pridružio se: Ned Jan 13, 2002 9:32 pm
Lokacija: Bar

 Re: Prosveta u Srbiji

Postod Sherif Gile u Čet Mar 15, 2012 10:19 am

Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1993
Pridružio se: Sub Okt 23, 2004 2:28 pm
Lokacija: Nis


Povratak na Pričaonica

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron